Post-Fordist kamu yönetiminde kadın memurlar: Türkiye ve Moğolistan karşılaştırması
Women civil servants in post-Fordist public administration: Comparison of Turkey and Mongolia
  1. Tez No: 825237
  2. Yazar: MUHAMMED HAKAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ENDER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
1980'li yıllarda bütün dünyaya yayılmaya başlayan Post-Fordist birikim rejimi ve düzenleme biçimiyle birlikte yönetim anlayışı değişmiş, esneklik temelli yeni uygulamalarla kadınlar işgücünün vazgeçilmez birer parçası haline gelmiştir. Ancak bu gelişme kadınların sermaye ve ataerkil kapitalist sistem tarafından ikili sömürüye maruz kalmasına yol açmıştır. Kadınların esnek çalışma uygulamaları ile sermaye tarafından ucuz işgücü kaynağı olarak kullanılması, kadın emeğinin iş yerindeki sömürüsüne sebep olmuştur. Kadınların esnek çalışma uygulamalarından kalan vakitlerini yeniden üretime ayırması ise kadın emeğinin kapitalist ataerki tarafından sömürülmesine yol açmıştır. Post-Fordist dönemde görülen bu gelişme, kamu yönetimi için de geçerli olmuş, devletler istihdam ve çalışma saatlerinde esnekliğe giderek, küresel sermayeyi kendi sınırlarına çekmenin arayışı içerisine girmiştir. Bu çalışmanın amacı, Post-Fordist dönemde Türkiye ve Moğolistan kamu yönetiminde bulunan toplumsal cinsiyet ilişkilerinin ve iki ülkenin karşılaştırılmasının yapılmasıdır. Bu amaca ulaşmak adına, Türkiye ve Moğolistan'dan seçilen toplam beş kamu kurumundan 42 kamu personeliyle yüz yüze derinlemesine mülakat yapılmış ve aynı kurumlardan toplam 178 kişiyle anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Dolayısıyla araştırmada hem nicel hem de nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem tercih edilmiştir. Nitel ve nicel araştırma yöntemine ait veriler ayrı bölümlerde analiz edilerek değerlendirilmiştir. Nicel veriler için cinsiyet ve ülke değişkenleri kullanılarak iki farklı Mann-Whitney U Testi yapılmıştır. Sonuç bölümünde her iki yönteme ait bulgular birleştirilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın saha çalışması için etik kurul onayı alınmıştır (Karar No: 69672). Yapılan araştırmalar sonucunda, Türkiye ve Moğolistan kamu yönetiminin toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine sebebiyet veren, ataerkil bir yapıya sahip olduğu anlaşılmıştır. Özellikle yükselme, hiyerarşik düzen ve kurumsal yapı içerisinde bulunan kimi uygulamalar ile hem kadın hem de erkek kamu personelinin, cinsel ayrımcılığa maruz kaldığı anlaşılmıştır. Post-Fordist döneme özgü esnek çalışma uygulamaları ve performans değerlendirmesi gibi uygulamalar da araştırma kapsamında ele alınmıştır. Buna göre, iki ülkede de esnek çalışma saatleri ve performans değerlendirme uygulamalarının hayata geçirilemediği, uygulandığındaysa cinsiyet eşitsizliklerine yol açtığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the 1980s, the regime of accumulation and mode of regulation of Post-Fordism, which began to spread worldwide, led to a transformation in the management approach. With the implementation of flexible-based practices, women have become indispensable components of the labor force. However, this development has resulted in women being subjected to dual exploitation by capital and patriarchal capitalist systems. The utilization of women as a cheap labor source by capital through flexible work practices has caused the exploitation of women's labor in the workplace. Moreover, the allocation of women's remaining time to reproductive activities has led to the exploitation of women's labor by capitalist patriarchy. This trend observed during the Post-Fordist era has also affected public administration, as governments have sought to attract global capital within their borders by adopting flexibility in employment and working hours. This study aims to examine the gender relations in public administration during the Post-Fordist era in Turkey and Mongolia and make a comparison between the two countries. To achieve this goal, in-depth face-to-face interviews were conducted with 42 public employees from a total of five public institutions selected from Turkey and Mongolia, and a survey was conducted with 178 individuals from the same institutions. Therefore, a mixedmethod approach was adopted in the research, combining both quantitative and qualitative research methods. The data obtained from qualitative and quantitative research were analyzed and evaluated in separate sections. Two different Mann-Whitney U Tests were conducted on the quantitative data using gender and country variables. Ethics committee approval has obtained for the field study of the research (Decision No: 69672). As a result, it was observed that the public administration in both Turkey and Mongolia possessed a patriarchal structure, contributing to gender inequalities. Particularly, certain practices within the promotion, hierarchical order, and institutional structure subjected both female and male public personnel to sexual discrimination. The study also examined flexible working practices and performance evaluations specific to the Post-Fordist era. Consequently, it was found that neither country could successfully implement flexible working hours and performance evaluation practices, and when they were implemented, they led to gender inequalities.