Defining the architectural and interior identity: A case study on Ghadames Settlement
Mimari ve iç mekan kimliğini tanımlarken: Ghadames Yerleşkesi örneği
  1. Tez No: 495913
  2. Yazar: RABEEA TAIB MOHAMED YEDDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, Libya'nın Ghadames kentinde kent kimliğini ve dönüşümünü incelemektedir. Tez, fiziksel kimlik, çevresel kimlik, sosyo-kültürel kimlik ve ekonomik kimliğin boyutlarını inceleyerek başlıyor. Ayrıca, literatür, her boyutun altında, bu tezin ilerleyen kısımları boyunca detaylandırılan birçok öğe sunmaktadır. Literatürde elde edilen kimlikler çerçevesinde Ghadames'in vaka çalışması, kentin eski ve yeni gelişmelerine kimlik boyutlarının ve alt unsurlarının her biri uygulanarak kimliği ve teorik bir görünümden dönüşümünü araştırıyor. Yine de, literatürdeGhadames'in kimliğiyle ilgili bir boşluk tespit edilmiş ve bu eksiklik bir alan ölçme metodolojisi, yani sakinlerin anketi yoluyla ele aldığı sosyo-kültürel ve çevresel boyutlar açısından araştırılmıştır. Çalışmanın sonuçları, kentin genel kimliğini korumak için yeni şehrin gelişimi boyunca fiziksel unsurların uygun bir şekilde tatmin edilmediğini göstermektedir. Dahası, yirmi bir kimlik unsurunun dışında sadece iki unsurun kentin kimliğine uyumlu olduğu, yedi unsurun uyumsuz olduğu ve öteki unsurların kimlik güçlenmesinden yoksun olarak azaldığı tespit edildi. Çalışmanın sonunda Ghadames'in kimliğini koruyacak öneriler özet olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research investigates the urban identity and its transformation in the city of Ghadames, Libya. The thesis starts by studying the identity dimensions, which are the physical identity, environmental identity, socio-cultural identity and economic identity. Moreover, the literature provides many elements under each dimension, which are elaborated through the course of this thesis. Furthermore, the case study of Ghadames investigates the identity and its transformation from a theoretical view by applying each of the identity dimensions and its subsidiary elements on the old and new developments of the city. Nonetheless, a gap is identified in the literature about Ghadames's identity especially with regard to the socio-cultural and environmental dimensions, which the research addressed through a field assessment methodology, i.e. inhabitant's questionnaire. The results of the study show that the physical elements were not properly satisfied during the development of the new city in order to maintain the city overall identity. Moreover, out of twenty-one identity elements, it is found that only two elements are compliant with the city's identity, seven elements were incompliant and the rest of the elements are diminishing due to lack of identity empowerment. At the end of the study, recommendations to preserve the identity of Ghadames are summarized.