Analytic Hierarchy Process (AHP) based approach to identity the best fit green building certification system for turkey
Türkiye için en uygun yeşil binalar sertifikasyon sistemini belirlemeye yönelik Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) tabanlı yaklaşım
- Tez No: 495920
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. TİMUÇİN HARPUTLUGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
En önemli küresel konulardan biri olan sürdürülebilir kalkınma hedefi, projelerin uyumluluğunu sağlamak için birçok ülke tarafından yasalaştırılmıştır. Dolayısıyla, projelerin sürdürülebilirlik gerekliliklerine uygunluğunun sağlanması kalkınma için önemlidir. Bu araştırmada, Türkiye için yeşil bina sertifikasyon sisteminin geliştirilmesi için dikkate alınacak en etkili kriterleri ve alt kriterleri bulmak için bir strateji temelinde bir yöntem getirilmiştir. Araştırma, literatürden kriterleri ve alt kriterleri belirleyerek ve farklı alanlardan uzmanlarla (akademik araştırmacılar, danışmanlık uzmanları ve hükümet karar mercileri) röportaj yaparak Analitik Hiyerarşi Süreci (AHP) yöntemini uyarlamaktadır. Yeşil bina ve sürdürülebilirlik çalışmalarına göre önemli kabul edilen kriterleri ve alt kriterleri kullanarak, AHP yazılımı (Expert choice 11.5 akademik sürüm) tarafından geliştirilen soru formu uzmanlar tarafından dolduruldu. Nihai sonuca göre, yeşil bina maliyet ve verimlilik yeşil bina sertifikasyonu için en önemli ölçüt olarak görülürken, genel değerlendirme başarısı, kayıt ve belgelendirme maliyetleri ve uyum ve güvenilirlik en önemli alt kriterlerdir. Hipotez testleri, mevcut değerlendirme araçlarının Türkiye için yeterli olmadığını göstermektedir. Bununla birlikte, AHP yönteminin Türkiye'nin yeşil bina değerlendirme aracının değerlendirilmesi için başarılı olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
As one of the most important global issues, the sustainable development goal has been legislated by many countries in order to ensure the compliance of the projects. Thus, ensuring the compliance of projects with the sustainability requirements is considered important for development. In this research, a methodology is introduced based on a strategy to find out the most influential criteria and sub-criteria that shall be considered for the development of a green building certification system for Turkey. The research adopts the Analytic Hierarchy Process (AHP) method by identifying the criteria and sub-criteria from the literature, as well as interviewing experts from different background; academicians, consultants and government decision makers. Using criteria and sub-criteria that are considered important according to the green building and sustainability studies, the questionnaire developed by the AHP software (Expert choice 11.5 academic version) is filled by the experts. The final results show that economy (cost) and efficiency are considered the most important criteria for the green building certification system in Turkey, while overall assessment success, registration and certification costs, and adaptability and reliability are the most important sub-criteria. The hypotheses testing show that the current certification systems are unsufficient for Turkey; and also the AHP method is thought to be successful for the assessment of Turkey's green building certification system.