Indoor environmental quality assessment: a case study in wellness center, Ankara
İç mekan çevresel faktörlerin değerlendirilmesi: Sağlık merkezi alan çalışması, Ankara
  1. Tez No: 495921
  2. Yazar: ABUBAKER HASSAN ALI ALKHABASHI
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. PAPATYA NUR DÖKMECİ YÖRÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kabul edilebilir bir iç mekan kalitesinin tasarlanması, mekanda bulunan kullanıcıların üzerindeki sağlık etkileri nedeniyle çok önemlidir. Kapalı alan kalitesinin değerlendirilmesi dört temel parametre ile gerçekleştirilmektedir. Bu parametreler, iç mekan hava kalitesi, ısıl konfor, aydınlatma seviyesi ve akustik konfor olarak örneklenebilir. Bu araştırmada üç temel metot kullanılarak analizler sağlanmıştır. Bunlar, kapalı bir alanda bulunan çevre koşullarının kalitesini yerinde ölçümleme, öznel kullanıcı değerlendirmeleri (fiziksel algılama) ve seçilen alanının mimari analizi olarak belirlenmiş ve alan çalışması için bir sağlıklı yaşam merkezi (Medifit Sağlıklı Yaşam Merkezi, Ankara) seçilmiştir. Objektif veriler uluslararası standartlarla karşılaştırılmış ve detaylı sunulmuştur. Araştırmanın bulguları istatistik testler ile desteklenmiş ve yapılan üç farklı analizin arasında birçok korelasyon ve ilişki saptanmıştır. İlk korelasyon, egzersiz odası için aydınlatma parametresinin nesnel ve öznel verileri arasında kurulmuştur. Ayrıca, katılımcıların demografik ve alan kullanımı verileri ile farklı alanlardaki öznel fiziksel algılama ve önem değerlendirmesi arasında korelasyonlar saptanmıştır. Son olarak, ANOVA testi ve ortalama analizlerinin karşılaştırılması sonucunda, egzersiz odaları, tedavi odalarından çok daha gürültülü, daha aydınlık, daha serin ve daha nemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Designing for an acceptable indoor environmental quality (IEQ) is essential due to its health impacts on the space users. The assessment of indoor environmental quality can be performed basically by four main parameters; indoor air quality, thermal comfort, lighting comfort and acoustic comfort. In this research, a healthcare center (Medifit Wellness Centre, Ankara, Turkey) is chosen as a case study in order to assess its indoor environmental quality parameters through objective measurements, subjective users' evaluations (physical perception) and architectural characteristics. Initially, the objective data is compared to the international standards and the findings are discussed in detail. In addition, several statistical tests are carried to set forth correlations and relationships of the chosen parameters between objective-subjective and architectural data. The first correlation is established between the objective and subjective data, where a correlation is found between the lighting data in the exercise room. Furthermore, several correlations are also presented between the demographic and space usage data of the participants, and the subjective physical perception and importance assessment of the IEQ parameters in the different spaces. Finally, through ANOVA tests and means comparison, it is concluded that the areas within the case space vary in their indoor environmental quality, as the exercise rooms are found significantly noisier, brighter, cooler and less humid than the treatment rooms.