Emoji usage in twitter data: Analyzing users' interpretations of emoji ideograms
Twıtter verilerinde emoji kullanımı: kullanıcıların emoji ideogramlarının yorumlamaları analizi
- Tez No: 495930
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT SARAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
 - Yıl: 2017
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çankaya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
Emojiler, sosyal medya kullanımındaki önemli derecede büyüme ile birlikte bilişim teknolojisiyle ilgili çalışmaların en çok konuşulan konularından biri haline gelmiştir. Emojiler kullanarak yeni yazım ve iletişim türleri, insanlar tarafından sosyal medya kanallarında yeni bir dil olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, R programı kullanılarak Twitter'daki toplanan verileri kullanarak araştırma sorularının değerlendirilmesi amacıyla kullanıcıların emoji yorumlamalarıyla ilgili olarak nicel bir araştırma yapılmıştır. Toplanan veriler, Çankaya Üniversitesi'nden 201 katılımcıya (öğrenciler, personel ve çalışanlar) Google Formları kullanılarak verilen anket formunda kullanıldı ve aynı zamanda öğrencilerin sınıfları ziyaret edilerek ve sosyal medya kanalları aracılığıyla paylaşıldı. Bu çalışma, kullanıcıların emoji yorumlamalarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın metodolojisi iki kısma bağlıdır; Bunlardan ilki verilerin toplanması, ikincisi ise toplanan verilerin ankette kullanılmasıdır. Anket; katılımcıların demografik özellikleri, sosyal medyayı ve emojileri kullanmalarıyla ilgili soruları kapsamaktadır. En çok kullanılan ilk 100 emojinin her biri için 'olumsuz', 'nötr' ve 'olumlu' olarak 201 katılımcının yorumlamaları toplandı. Bu çalışmanın sonuçları, bazı emojilerin farklı kişiler için farklı algılar ortaya çıkardığını gösetermektedir.
Özet (Çeviri)
In conjunction with the significant growth in the use of social media, emojis have become a trending topic in informational technology related studies. New writing and communication styles using emojis are being used by people as a new language in different social media channels. This study adopts a quantitative research approach regarding emoji interpretations of users in order to evaluate the research problem using collected data from Twitter which is combined using the R program. These collected data are used in a survey questionnaire administered to 201 participants (students, staff and employees) from Çankaya University using Google Forms and shared by visiting the classes of students and by sending the survey using social media channels. This study aims to evaluate the interpretation of emojis by users. The methodology of the study depends on two parts, the first of which is the collection of data and the second using these data in a survey. The survey included questions related to the demographics of the respondents and questions about using social media and emojis. Then the remaining questions about the interpretation of the 201 participants for each of the top 100 emojis were collected from the R program as 'negative,' 'neutral' and 'positive.' Later, the study analyzed the results, which revealed that some of the emojis have different interpretations for different users.