A model for adopting cloud computing in government sector: Case study in Iraq
Hükümet sektöründe bulut bilişim teknolojilerini kullanmaya yönelik bir model: Irak'ta örnek-olay incelemesi
- Tez No: 495931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REZA HASSANPOUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bulut hesaplama, kullanım süresi üzerinden Internet sunucular, veritabanları, depolama, ağ, yazılım, analiz ve daha fazlası gibi isteğe bağlı bilgi işlem kaynaklarının bir sunumudur. Kullanıcılar, herhangi bir yerden, bu kaynakları, kullanımını kolaylaştıran ve birçok ayrıntıdan ve iç süreçten kurtulmaya yardımcı olabşlen basit bir yazılım arayüzü üzerinden kontrol edebilir. Bu teknoloji, kamu kurumlarında, özellikle de Irak'ta farklı faktörler ve nedenlerle yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu araştırmanın temel amacı bulut teknolojisinin benimsenmesi için TOE, Iacovou ve DOI kuramlarını bütünleştiren kavramsal bir model geliştirerek Irak'taki devlet kurumlarında bulut bilişiminin benimsenmesini önleyen en kritik faktörleri tanımlamaktır. Bulut teknolojisinin benimsenmesini etkileyen başlıca faktörler literatür taraması ile incelenmiş ve tespit edilmiştir. Araştırma hedeflerine ulaşmak için bu çalışma nicel araştırmanın metodolojilerini kullanmış ve istatistiksel SPSS programı ile analiz edilen birincil verileri toplamak için kendinden yönetilen bir anket kullanılmıştır. Ayrıca bulut teknolojisi ortamı için gerçek zamanlı performansı belirlemek için CloudAnalyst simülatörü kullanılmış ve bu araçla iki algoritma uygulanmıştır: AHP tekniği, anket sonuçlarına göre değişkenlerin ağırlığını elde etmek için ve ECDSA algoritması bulut teknolojisinin mahremiyetini ve güvenliğini tanımlamak için kullanılmıştır. Son olarak, Irak hükümet kurumlarının bulut ortamına etkili bir şekilde geçmesine yardımcı olmak için eksiksiz bir kılavuz seti önerildi.
Özet (Çeviri)
Cloud computing is a delivery of on-demand computing resources such as servers, databases, storage, networking, software, analytics and more over the Internet on a pay-for-use basis. The users can from anywhere at any time control these resources via a simple software interface which facilitates its usage, and helps in getting rid from many details and internal processes. This technology is not currently widely utilized in public sector institutions, especially in the case of Iraq for different factors and reasons. The main objective of this research is to identify the most critical factors preventing cloud computing adoption in government institutions in Iraq by developing a conceptual model for cloud technology adoption that integrates the theories of TOE, Iacovou et al. and DOI. The key factors influencing the adoption of cloud technology have been investigated and determined through literatures review. To achieve research objectives, this study used the methodologies of quantitative research, and a self–administered questionnaire has been used as an essential tool to collect primary data that has been analyzed through the statistical SPSS program. Moreover, CloudAnalyst simulator is used to identify the real time performance for cloud technology environment, and two algorithms have been applied via this tool, namely the AHP technique which used to obtain the weight of variables depending on the questionnaire results, and ECDSA algorithm which used to identify the privacy and security of cloud technology. Finally, a thorough set of guidelines have been proposed in order to help Iraqi government institutions to move to cloud environment in an effective manner.