5G iletişim sistemi için bir yama anten tasarımı
Designing a patch antenna for 5G communication system
- Tez No: 495932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ DENİZ BAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, gelecek nesil (5G) mobil ağlar için dikdörtgen, dairesel ve altıgen yama antenlerin tasarımını ve analizini içermektedir. Yama anteni beslemek için mikroşerit ve koaksiyal besleme metotları kullanılmıştır. En iyi performansı sağlamak için her iki metot için de en iyi besleme noktası bulunmuştur. Anteni simule etmek ve karakteristiğini bulmak için High Frequency Structural Simulator (HFFS 12.0) kullanılmıştır. Anten performansının VSWR, yasıma kaybı, ışıma diyagramı gibi karakteristik özellikleri elde edilmiştir. Ayrıca, değişik besleme metotları ile birlikte dikdörtgen ve dairesel yama antenlerin parametlerini hesaplamak için MATLAB Grafiksel Kullanıcı Arayüzü (GUI) tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes the design and analyzes of rectangular, circular and hexagonal type patch antennas for the next generation (5G) mobile networks. Both the microstrip feed line and coaxial feed techniques are used to feed the patch antenna. The best feed point location for both techniques is found to achieve the highest performance. The high frequency structural simulator (HFSS 12.1) is used to simulate the antenna and find out the characteristics. The antenna performance characteristics such as VSWR, return loss, radiation pattern are obtained. Moreover, a MATLAB Graphical User Interface (GUI) is designed to calculate the antenna parameters for rectangular and circular patch antennas with different feeding methods.