Analysis and performance measurements of MIMO OFDM techniques for LTE
LTE için MIMO OFDM tekniklerinin incelenmesi ve performans ölçümleri
  1. Tez No: 495942
  2. Yazar: İSMAİL İBİŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALIL TANYER EYYUBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde cep telefonları üzerinden yüksek veri hızları gerektiren uygulamalara olan talep hızla artmıştır. Mobil şebekelerde, artan talebi karşılamak üzere 3. Nesil Ortaklık Projesi (3GPP) tarafından uzun vadeli evrim (LTE) standartları geliştirilmiştir. Bugün, 28 Şubat 2017' de evrimin en son güncellenmesinde GSA tarafından bu hafta veri bırakılmasına göre LTE raporu 790 işletmeciler 201 ülkede ticari lansmana sahip[1]. Bu çalışmada, LTE network yapısı incelenmiştir. 3 GPP Versiyon 7, 8, 9, 10, 11 ve 12 standartları esas alınarak LTE teknoloji özelliklerin tanımlaması yapılmıştır. Daha sonra, kapasite ve kapsama alanı hesaplamaları için değişik metotlardan hakkında bilgi verilmiştir. Aynı zamanda, örnek üzerinden gerek Shannon kapasite eşitliği gerek ise günümüz operatörleri tarafından kullanılan yazılımlar (Atoll) araçları kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the demand towards mobile phones that require high data rates applications has rapidly increased. In mobile networks, the Third Generation Partnership Project (3GPP) to meet the increasing demand developed long-term evolution (LTE) standard. Today, on February 28th, 2017[1], 790 operators have commercially launched LTE in 201 countries, according to data released this week by GSA (Global mobile Suppliers Association) in its latest update of the Evolution to LTE report. This study has analyzed LTE network structure which is based 3GPP standards, Version 7, 8, 9, 10, 11 and 12, and defined LTE technology properties. Afterwards, information is offered about different methods for capacity and coverage area calculations. This study also tested whether Shannon Capacity Equality or using software (like ATOLL) tools are preferred by today operators on sample.