Trafo merkezlerinde manyetik alan maruziyetleri üzerine bir inceleme
An investigation on magnetic field exposure in transformer substations
  1. Tez No: 495943
  2. Yazar: UMUT ÇETİN SAĞDIÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT GÜLGEÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Artan enerji ihtiyacı ile sayıları gün geçtikte artan ve enerji iletim sisteminin kalbi olarak görülen trafo merkezlerinde görev yapan işletme teknisyenleri işleri gereği manyetik alana maruz kalmaktadırlar. Bu çalışmada, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde 31 farklı“154kV/34,5kV”trafo merkezinde manyetik alan ölçümü yapılarak çalışanların iş sağlığı ve güvenliği açısından maruziyetleri değerlendirilmiştir. Ölçümler düşük frekansta ölçüm yapan TENMARS TM-192D Üç Eksenli Manyetik Alan Ölçer cihazı ile çalışanların yaptıkları farklı görevler için bulundukları noktalarda yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ölçüm noktalarına göre kategorize edilmiş olup, ölçüm sırasında trafo merkezindeki anlık yük durumu da göz önüne alınarak trafo merkezleri arasında karşılaştırmalar yapılmıştır. Karşılaştırma sonuçları ile ulusal ve uluslararası düzenlemelerle belirlenen limit değerler ışığında trafo merkezi işletme teknisyenleri için yüksek maruziyet teşkil eden bölgeler tespit edilmiştir. Ölçümler sonucunda en yüksek maruziyet değerinin eski tip trafo merkezlerinin kapalı şalt hücre önlerinde olduğu görülmüş olup buradaki en büyük etkenin sistem ile personel arasındaki kısa mesafe olduğu tespit edilmiştir. Manyetik alan maruziyetinin azaltılması için, gelişen teknolojinin sağladığı imkanlar dahilinde işletme teknisyenlerinin tüm işlemleri uzaktan kontrol sistemleri ile kumanda odasından yapması faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Operation technicians working in the electrical substations that are seen as the heart of the energy delivery systems with their growing numbers due to the growing energy need are exposed to magnetic fields as a part of their jobs. In this study, the expositions of the workers in terms of occupational health and safety were evaluated by gauss measurement in the various regions of Turkey's 31 different“154kV/34,5kV”electrical substations. Measurements were done in various points where the workers ranged according to their duties with TENMARS TM-192D triaxis gauss meter that makes measurements in low frequency levels. The results are categorized according to the measurement points. With the comparison results, in consideration of limit values determined by national and international regulations, high exposition regions for the operation technicians were detected. The highest exposition value was seen in front of the switchgear of the old type electrical substations. In order for decreasing the magnetic field expositions, it would be beneficial for the operation technicians to operate all transactions via remote control systems from the control room with the bounds of possibility of the advancing technology.