Kindergarten design considerations: a case study on Ankara International Preschool and Kindergarten
Anaokulu tasarımı yaklaşımları: Bir örnek çalışma Ankara Uluslararası Kreş ve Anaokulu
  1. Tez No: 495956
  2. Yazar: HUDA A.FADELALLA MUSTAFA
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CEREN KATİPOĞLU ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tez, anaokulu tasarımı yaklaşımlarının iç mekân ve özellikle sınıf tasarımı ile ilgili süreçlerini örnek çalışma olan Ankara Uluslararası Kreş ve Anaokulu üzerinden analiz etmektedir. Bu tezin temel amacı, anaokulu eğitim kurumlarında uygulanan tasarım ihtiyaçları ve yaklaşımlarını anlamak, anaokulu tasarımı için ideal bir model oluşturmak ve çocuk psikolojisi, fonksiyonellik, güvenlik ve verimlilik gibi faktörlerin nasıl tasarım kriteri olarak ele alınabileceğini anlamaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the process of kindergarten design consideration regarding to interior and specifically classroom design regarding the case study of Ankara International Preschool and Kindergarten. The main purpose of this study is to understand the design requirements and consideration applies on kindergarten educational institution, to build ideal model of kindergarten design, and to understand how the important factors such as child psychology, functionality, safety and efficiency, can be considered in the design criteria.