Özel ve kurumlara bağlı anaokulu öğretmen tutum ve davranışlarını saptamaya yönelik karşılaştırmalı bir araştırma
A Comparative research to determine the attitudes and behaviors of preschool teachers in private and public schools
- Tez No: 9449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE MANGIR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi ÖZEL VE KURUMLARA BA^LI ANAOKULU ÖİRETMEN TUTUM VE DAVRANIŞLARINI SAPTAMAYA YÖNELİK KARŞILAŞTIRMALI BÎR ARAŞTIRMA Hülya T. BEÎENÇ Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Doç.. Dr. Mine MANGIR 1990, Sayfa: 93 Jüri: Doç. Dr. Mine MANGIR Dqç..Dr...^erU.^^n Doç...Dr...Efs.e.ç.Iter^moglu Bu araştırma İstanbul ili'nin Millî Eğitim Bakan lığı ve Sağlık Bakanlığına bağlı anaokullarmda çalışan öğ retmenler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, ~50*:a:i b'zei ve SO.'si ku*um anaokulu öğretmeni olmak üzere toplam 100 öğretmenden oluş muştur. Araştırmanın amacı, iki grup arasında tutum ve davranış yönünden fark olup olmadığını incelemektir. Örnekleme seçilen öğretmenlere, değerlendirme a- racı olarak, anket formu, öğrenci yönetim ölçeği, öğretmen davranış listesi uygulanmıştır. Yaş dağılımı açısından 1. grup deneklerimizin % 72'si, 18-25 yaş grubu- 2. grup deneklerimizin % 50'si 25-34 yaş grubu, arasındadır.
Özet (Çeviri)
vi ABSTRACT PhD. Thesis A COMPARATIVE RESEARCH TO DETERMINE THE ATTITUDES AND BEHAVIORS OP PRESCHOOL TEACHERS IN PRIVATE AND PUBLIC SCHOOLS Hülya T. BEİENÇ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Mine MANGIR 1990, Page: 93. Jury : Assoc. Prof. Dr. Mine MANGIR Assoc. Prof. Dr. Beril Tufan Assoc. Prof. Dr. Efser Kerimoğlu The purpose of this research was to study the preschool teachers of the Ministry of Education and the Ministry of Health in Istanbul Total 100 teachers, 50 of whom t*6K&ing in school:, of institutions and 50 working in private schools, were included in the research. The purpose of this study was to find out whether there was difference in.the t«o resesrch groups attitudes and behaviours. A Questioneer and two different scales used for teh collection of data are, 'Staff Behavior Questioneer* and 'Student Management Scale'.vii Ages of the subjects range from 18 to 25 (72 %) for the first group and from 25 to 34 (50 %) for the second group. Majority of the second group are older than the first group. There is a significant difference between the two group (p^. 001;. Thirty eight percent of the first group subjects have higher education, 50 ^professional girls school, the second group subjects have 8 % college or higher edu cation for the first group subjects is higher than the second group. (p^. 000) The majority of the first group teachers are single (78 %)t 26 % of the teachers in second group single. There is a signaficant difference between the two groups. Sixty four percent of the first group teachers and thirty six percent of the second group teachers re ported that they are working in their favorite job. There is a significant difference between two groups (p^. 005}. The first group definetely expressed that the preschool education must be obligatory for normal children. When compared with teachers working in schools of institutions, private school teachers wish to teach their students how to be respectful towards others1 feelings, needs and attitudes. The first group teachers think it is important to teach children things such as sharing the toys, waiting for their turn. In the children management scale, the score of rigidety has no statistical significance.viii Planning process item adjusted to the children and teachers has shown that first group subjects have a higher score than the other group. Nevertheless this has no statistical significance. The second group is in favour of the findings of the block treatment scores (p».005). According to the finding of this research teachers, in the school of institutions said that the oppurtunities of the child to benefit from psysical environment was not enough. Also 74 % of teachers in the school of institu tions stated that they wanted in service training. Institutional preschools are improving the materials and goods and devoloping the number of the staff and supporting in service training, will be effect positively to the institutional staffs. KEY WORDS: Private Preschool, School of Institution, Pre school staff.