The effects of colors in a work environment: A case study in Çankaya University Library
Çalışma ortamında renklerin etkileri: Çankaya Üniversitesi Kütüphanesinde bir durum çalışması
- Tez No: 495965
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLER UFUK DEMİRBAŞ, DR. SAADET AKBAY YENİGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İç mekanın kullanıcıların davranışları ve sağlık durumu üzerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır. Üstelik, renk, insanlar üzerinde farklı psikolojik ve fizyolojik etkilere sahiptir ve bunlar, literatürdeki farklı çalışmalar yoluyla araştırılmış ve teyit edilmiştir. Bu araştırmada renklerin çalışma ortamındaki etkisi araştırılmıştır. İlk olarak, farklı renkler için; bunlar, kırmızı, mavi, siyah ve beyaz, farklı sonuçların bulunduğu literatür taraması gerçekleştirilmiştir. Araştırmalar, renklerin insan vücudu ve zihin üzerindeki etkilerini çeşitli etki seviyeleriyle ortaya koymaktadır. Bu araştırmanın vaka çalışması boyunca, araştırmalarda sıkça kullanılan ve birbirlerine zıt oldukları için NCS renk sistemine dayalı dört renk seçilmiştir; beyaz, siyah, kırmızı ve mavi. Bir çalışma ortamını simule etmek için tasarlanmış bir performans testi ile, elli katılımcı iki soru seti almıştır. Katılımcıların performansı, verimlilik (tamamlama süresi) ve doğruluk (doğru cevapların sayısı) temel alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The interior environment has proven the impacts on the occupants' behavior and health status. Moreover, color has different psychological and physiological effects on humans that are researched and confirmed through the different studies in the literature. In this research, the impact of color in a work environment is investigated. Firstly, the literature review is performed, where different results had been found for the different colors; red, blue (chromatic), black and white (achromatic). The studies suggest several effects of colors on the human body and mind through several levels of impact. Through the case study of this research, four colors based on the NCS color system are chosen for their frequent use in the research and contrast to each other; white, black, red and blue. Through a performance test designed to simulate a work environment, fifty participants have taken two sets of questions. The performance of the participants is assessed based on productivity (completion time) and accuracy (number of correct answers).