Performance comparison of multi-core smartphones
Çok çekirdekli akıllı telefonunlarda performans karşılaştırması
  1. Tez No: 495966
  2. Yazar: MUSTAFA MAAN EZZULDDIN AL-SABBAGH
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL TARIYAN ÖZYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Akıllı telefonlar önemli bir iletişim aracıdır ve bireylerin ihtiyaç duyabileceği tüm özellikleri sunan taşınabilir bir bilgisayar haline gelme eğilimindedirler. Bunun sonucunda, çok çekirdekli akıllı telefonlar üretilmiş ve bu nedenle bu cihazlarda paralel işleme uygulaması mümkün hale gelmiştir. Akıllı telefonlarda paralel işlemenin kullanılmasının işleme süresinin kısaltılması, güç optimizasyonu, akıllı telefonun tam gücünü kullanma ve daha verimli uygulamalar yazabilme yeteneği sağlaması gibi birçok avantajı bulunmaktadır. Bu tezde, paralel uygulamalar yazmanın yolu çok çekirdekli akıllı telefon üzerinde incelenecek ve paralel olarak uygulanacak uygulama içerisinde kodun bölümlerini belirlemek için uygulamalara olan bağımlılık analiz edecektir. İki program parçasının paralel olarak yürütülebileceği zamanı tanımlayan Bernstein koşulları uygulanacaktır. Optimum sayıda iş parçacığını belirleyen yol paralel uygulamada kullanılmak üzere gösterilecektir. Uygulamayı çalıştırarak elde edilecek performans kazanımı, Speedup (hızlanma) olarak adlandırılan çoklu işlemciler üzerinde paralel olarak gösterilecektir.Cep telefonu uygulamalarını geliştirmek amacıyla programlama dili olarak Java 2 Micro Edition (J2ME), geliştirme ortamı olarak ise Android Studio kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Smartphones are an important communication tool, having tendency to emerge as the mobile computer, that is, presenting all functions needed on the way of an individual. Subsequently, multi-core smartphones have been manufactured, therefore applying parallel processing on these devices have become possible. Using parallel processing in smartphones has many advantages, such as reducing processing time, power optimization, use the full power of the smartphone and giving us the ability to write more efficient applications. In this thesis, the way to write parallel applications will be investigated on multicore smartphone, and analyzed the dependency for the applications with the purpose of determining the parts of the code within the application that will be implemented in parallel. The Bernstein's conditions will be applied which describe when two program fragments can be executed in parallel. The way determining the most favorable quantity of threads will be indicated to be used in parallel application. The success in gain of performance will be attained by parallel processing of application on more than one processor, or what is called Speedup. Java 2 Micro Edition (J2ME) will be used as a programming language to develop mobile phone applications and Android Studio as a developing environment.