Covid-19 salgınının sanat eğitimi derslerinde 7.sınıf öğrencilerininin resimlerine yansıması
The reflection of the Covid-19 epidemic on the pictores 7th grade students in art education classes
  1. Tez No: 725609
  2. Yazar: FİLİZ TÜMEN GÖMEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GONCA HÜLYA YAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsanoğlunun hep beraber yaşadığı, ülke, sınıf, kültür, din ayrımı gözetmeksizin etkilendiği bu zorlu Covid-19 sürecinin etkisini çocukların gözünden görmek, günümüz şartlarında Covid-19'dan etkilenen her canlı gibi çocuklarında resimlerinde bu olaya yer verecekleri düşüncesinden hareketle bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Resim bir dışavurum aracı olarak her insanın farkında olmadan bilinçaltı ve bilinç dışındaki tüm olguları somut bir şekilde yansıtmalarına vasıta olmaktadır. Ayrıca bu çalışma ile yaşanan salgın hastalığın (Covid-19) çocukların gözünden etkilerinin somut olarak resimlerle değerlendirilmesi sonucu gelecek nesillere de bir kanıt niteliği taşıdı düşünülmektedir. Sanatı bir ayna gibi görürsek her dönemin özelliklerinin eseri yapan her kişinin düşüncelerine göre de farklı yansımaları söz konusu olacaktır. Bu düşünceden hareketle araştırmamız da Şırnak ilimize bağlı Kumçatı beldesindeki Şehit Mehmet İnal Ortaokulu 7.sınıf öğrencilerine, günümüzde yaşanan Covid-19 salgın hastalığının olumlu, olumsuz etkileri sorulmuş ve resimleri aracılıyla da bu sürecin etkilerini yansıtmaları istenmiştir. Bu doğrultuda pandemi sürecini nasıl algıladıkları, Covid-19'a bakış açıları ile üzerlerindeki psikolojik etkiler yaptırılan resimler aracılığıyla incelemeye çalışılmıştır. Dünyamızda yaşanan birçok olgunun sorgulaması, anlamlandırılması ve bilimsel olarak araştırmalara dökülebilmesi için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi olan nitel araştırma yöntemi, bu araştırmada (durum çalışması deseni) kullanılmış olup; çocukların Covid-19 süreci içinde yaşadıkları gerçekçi bir şekilde kendi doğal ortamlarında gözlemlenerek, Covid-19'a olan bakış açıları çocukların sosyal yapıyla birlikte çevrelerine olan etkileri birçok yönden ele alınarak bütüncül bir bakış açısıyla değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu araştırmada; araştırma deseni olarak insanın yaşadığı zamana ve mekâna göre tanımlandığı ve sınırlandırıldığı bir olay ve olguyu derinlemesine incelemesine olanak veren durum çalışması deseniyle elde edilen veriler, doküman analizi tekniği ile toplanmış ve verilerin çözümlenmesinde ise tema içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma verileri, öğrenciler tarafından birer hafta arayla,“Covid-19'un olumlu yanları”ve“Covid-19'un olumsuz yanları”konulu iki çalışma yaptırılarak elde edilmiştir. Toplam 30 çocuğun katıldığı çalışmadan elde edilen resimlerin, öğrenci isimleri sayı ile numaralandırılmış olup,“Covid-19'un olumlu yanları”çalışmalarına 'A',“Covid-19'un olumsuz yanları”konulu resimlere 'B' isimleri verilmiştir. Araştırma verilerinin analizi için her resim için tek tek yapılan içerik analizleri, tema analizi tekniği ile incelenerek, sonucunda elde edilen veriler, titizlikle istatistiklere aktarılarak yorumlanmıştır. Resimlerin çoğu yapan çocuğun hayal gücü ile gerçeği görsel yolla aktarması ve yorumlaması sonucunda ortaya çıkmıştır. Resimler görsel açıdan incelenirken Covid-19'un olumlu ve olumsuz etkilerine, kullanılan renklere, konuyu ele alış biçimine, mutluluk ve mutsuzluk olgularına, arzularına yer verip vermediğine, korku ve tedirginlikle ilişkisine, virüs kavramının etkilerine, kullanılan figür ve görsel öğelerin ne ifade ettiği göz önünde bulundurularak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was carried out based on the idea that children, like every living thing affected by Covid-19, will include this event in their pictures, to see the impact of this difficult Covid-19 process, in which human beings live together and are affected regardless of country, class, culture, and religion, from the eyes of children. Because painting, as a means of expression, is a means for every person to reflect all the subconscious and unconscious phenomena in a concrete way without being aware of it. In addition, it is thought that the effects of the epidemic disease (Covid-19) experienced with this study, from the eyes of children, are evaluated concretely with pictures, and it is considered to be a proof for future generations. Because if we see art as a mirror, the characteristics of each period will have different reflections according to the thoughts of each person who makes the work. Based on this idea, in our research, the 7th grade students of Martyr Mehmet İnal Secondary School in Kumçatı town of Şırnak were asked about the positive and negative effects of the current Covid-19 epidemic, and they were asked to reflect the effects of this process through their pictures. In this direction, it has been tried to examine how they perceive the pandemic process, their perspectives on Covid-19 and the psychological effects on them, through the pictures made. Various methods are used to question, make sense of, and scientifically research many phenomena in our world. Qualitative research method, which is one of these methods, was used in this research (case study design); By observing the children's experiences during the Covid-19 process in a realistic way in their natural environment, their perspectives on Covid-19 were tried to be evaluated from a holistic perspective by considering the effects of children on the social structure and their environment in many ways. In this study; As a research design, the data obtained with the case study design, which allows an in-depth analysis of an event and phenomenon in which people are defined and limited according to the time and place they live in, were collected by document analysis technique and theme content analysis technique was used in the analysis of the data. The research data were obtained by having two studies on“positive aspects of Covid-19”and“negative aspects of Covid-19”done by students, one week apart. The student names of the pictures obtained from the study, in which a total of 30 children participated, were numbered, and the“Positive aspects of Covid-19”studies were named“A”, and the pictures on“Negative aspects of Covid-19”were named“B”. For the analysis of the research data, the content analyzes made for each picture one by one were examined with the theme analysis technique, and the data obtained as a result were interpreted by meticulously transferring them to statistics. Most of the paintings have emerged as a result of the child's imagination and visual transfer and interpretation of reality. While the pictures are being examined visually, the positive and negative effects of Covid-19, the colors used, the way it handles the subject, whether it gives place to happiness and unhappiness, its desires, its relationship with fear and anxiety, the effects of the concept of virus, what the figures and visual elements mean are taken into consideration. interpreted taking into account.