Scattering of evanescent waves by reflectors
Evanescent dalgaların reflektörler tarafından saçınımı
- Tez No: 495967
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ZİYA UMUL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde silindirik parabolik mükemmel elektriksel iletken bir reflektör tarafından saçınıma uğrayan gelen elektromanyetik dalgaların saçınım integrali asimptotik olarak hesaplanmıştır. Yansıyan alanların belirlenmesi için , ayrıntıları appendix'te verilen, stasyoner faz hesabı yöntemi, kırınan alanlar için köşe noktası/kırınım yöntemi kullanılmıştır. Bir düzlem dalganın herhangi bir geliş açısıyla reflektöre geldiği kabul edilmiştir. Hesaplanan yansıyan ve kırınan alanlar herhangi bir gözlem noktası için incelenmiştir. Kırınan alanların hesaplanmasında karşılaşılan üniform olmayan ifade Fresnel fonksiyonu yardımıyla düzeltilmiştir.Sayısal analiz için temel olarak iki durum düşünülmüştür. Bunlardan biri geliş açısının reel olması, diğeri kompleks olmasıdır. Bu değerler için kompleks eşlenik de dahil olmak üzere bütün olası durumlar incelenmiş ve sayısal olarak çizdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the scattering integral of electromagnetic incident waves scattered by a cylindrical parabolic perfectly electric conducting reflector is evaluated asymptotically. For the determination of the reflected fields the method of stationary phase, and for the diffracted fields the edge point method, whose details are given in appendix, are employed. A plane wave with an arbitrary angle is assumed as incident on the reflector. The evaluated reflected and diffracted fields are examined numerically for any observation point. In the evaluation of diffracted fields, the non-uniform diffracted field expression encountered is overcome by means of Fresnel function. For the numerical analysis, basically two cases are taken into consideration. One of them is the incident angle being real, and the other is the complex value of it. For these values, the effects of all possible combinations including the complex conjugates are examined and plotted numerically.