Bilek avuç segmentinde median ve ulnar sinir duyusal latansları arasındaki farkın karpal tünel sendromlarında tanıya katkısı
  1. Tez No: 49598
  2. Yazar: M. FATİH ÖZDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEKİ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
ÖZET Bu çalışmada Karpal Tünel Sendromu klinik öntanılı hastalarda median ve ulnar sinir bilek-avuç segmenti duyusal latansları arasındaki farkın tanıya katkısı, duyulan median sinirce taşman ilk 3 parmağın KTS'da etkilenme oranlan ve toplumumuzda Martin Gruber anastomozların sıklığı araştırıldı. Kontrol grubunda 80 el, hasta grubunda ise 81 el çalışıldı. Bilek- 1. parmak segmentinde duyusal iletim hızı yavaşlaması 60 elde (% 74.1), bilek-2. parmakta 56 elde (%69.1) ve bilek-3. parmakta 55 elde saptandı (% 67.1). Kontrol grubu ve hasta grubunda incelenen ellerin hiçbirinde Martin Gruber anastomozu bulunamadı. 81 elin 68' inde (% 84) median ve ulnar sinir bilek-avuç segmenti duyusal latansları ve hızları arasındaki fark artmış bulunurken; median sinir bilek-avuç segmenti duyusal latansının uzadığı el sayısı 66 idi (% 81.48). Median ve ulnar sinir bilek-avuç segmenti duyusal latans farkının artması ile yalnızca median sinir bilek-avuç segmenti duyusal latansının uzaması arasında istatistiksel olarak fark saptanmadı (p>0.05). 1. parmaktaki etkilenme oranı ile 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The sensitivity of the difference of median and ulnar nerve sensory latency at the palm to wrist segment for the diagnosis of carpal tunnel syndrome (CTS) was investigated in this study. In addition, the involvement rate of the first 3 fingers, innervated by median nerve, in the patients with CTS and the ratio of the Martin-Gruber anastomosis in our population were studied. 81 hands in patient group compared to 80 hands in control group. The slowing of the sensory conduction velocity was detected in 60 hands (%74.1), 56 hands (%69.1) and 55 hands (%67.1) respectively at wrist to finger I, wrist to finger II and wrist to finger III segments. We found Martin-Gruber anastomosis neither in the patient group nor in the control group. The difference of the median and ulnar nerve sensory conduction velocity or latency at the palm to wrist segment increased in 68 of the 81 hands (%84); but the median nerve sensory latency at the palm to wrist segment increased only in 66 of the 81 hands (%8 1.4). The statistical difference between the increasing of the difference of median and ulnar nerve sensory latency at the palm to wrist segment and the increasing of the sensory latency of median nerve of the palm to wrist segment was not significant (p>0.05).