Transient iskemik atak tanısı konan hastaların takibi ve incelenmesi
Investigation and course of the patients with transient ischemic attack
- Tez No: 49599
- Danışmanlar: PROF.DR. OKAY VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Çalışmada, TİA tanısı konan hastaların risk faktörleri, laboratuvar bulguları, semptomların süreleri ile TİA türü arasındaki ilişki ve TİA'nın prognozu araştırıldı. Bu prospektif çalışmaya, GATA Nöroloji kliniğinde TİA tanısı konan, 37 erkek, 9 kadın, yaşları 30~86(ortalama: 61.3) arasında değişen, toplam 46(36 karotis, 10 VB-TİA) hasta alındı. Tüm hastaların TİA süreleri, semptomları ve risk faktörleri belirlendi. Ayrıca, bu hastalara TİA etyolojisine yönelik radyolojik ve hematolojik tetkikler yapıldı. TİA risk faktörü olarak en fazla hipertansiyon tesbit edilirken(%63), DM %6.5, hiperkolesterolemi %28.2, iskemik kalp hastalığı %41.3, ve periferal damar hastalığı %10.8 oranlarında bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY İn this study, we investigated the risk factors, laboratory findings, relation of symptom duration to the types of TİA and prognosis in patients with TİA. 46 patients with TİA(37 male, 9 female) whose ages range between 30 and 86(mean age 61.3 years) were included to this prospective study 36 patients had carotid TİA and 10 vertebrobasilar TİA. We recorded the duration of TİA, symptoms and risk factors. Radiologycal and hematological investigations were performed in all patients for TİA etiology. Hypertension was the most frequent risk factor in patients(63 %). We found the DM as a risk factor in 6.5 % of patients, hypercholesterolemia in 20.2 %, ischemic heart disorders in 41.3 % and peripheral vascular disease in 10.8 %.