Karpal tünel sendromu tanısında dijital dallarda median sinir duyu iletim testlerinin duyarlılığı
Sensitivity of median nerve sensor conduction tests in digital branches in diagnosis of carpal tunnel syndrome
  1. Tez No: 774219
  2. Yazar: AHMET TEZCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Karpal tünel sendromunun erken tanısında elektrofizyolojik testlerden duyu ileti çalışmaları önemli yer tutmakta ve duyusal sinir liflerinin motor liflerden daha erken dönemde etkilendiği bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı KTS tanısında parmak ve avuç-bilek segmentleri duyu iletim testlerinin duyarlılığını incelemek ve bu testler arasındaki ilişkiyi göstermektir. Kesitsel olan bu çalışmada Karabük Eğitim Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği Elektrofizyoloji Laboratuvarına 01.01.2020-01.01.2022 tarihleri arasında KTS ön tanısı ile yönlendirilen ve çalışmaya alınma kriterlerini taşıyan gönüllü katılımcılar elektrofizyolojik olarak incelenmiştir. Tüm katılımcılara bilateral üst ekstremite median sinir motor ve duyu ileti çalışması ile birlikte tek taraflı ulnar sinir duyu ve motor ileti çalışması yapılmıştır. Median sinir duyu ileti çalışmasında standart çalışmaya ek olarak avuç içi-bilek, birinci, ikinci ve üçüncü parmak-bilek duyu ileti çalışması yapılmıştır. İstatistiksel analiz için SPSS 25 versiyonu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Sensory conduction studies, one of the electrophysiological tests, have an important role in the early diagnosis of carpal tunnel syndrome and it is known that sensory nerve fibers are affected earlier than motor fibers. The aim of this study is to examine the sensitivity of finger and palm-wrist segments sensory conduction tests in the diagnosis of CTS and to show the relationship between these tests. In this cross-sectional study, volunteer participants who were referred to Karabük Training and Research Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation Clinic Electrophysiology Laboratory between 01.01.2020-01.01.2022 with a preliminary diagnosis of CTS and meeting the inclusion criteria were electrophysiologically examined. Bilateral upper extremity median nerve motor and sensory conduction study and unilateral ulnar nerve sensory and motor conduction study were performed on all participants. In the median nerve sensory conduction study, in addition to the standard study, sensory conduction studies from the palm, first finger, second and third finger were performed. SPSS 25 version was used for statistical analysis.