International organizations in the struggle against terrorist financing, the case of FATF
Terörizmin finansmanı ile mücadelede uluslararası organizasyonlar, Mali Eylem Görev Grubu (FATF) örneği
  1. Tez No: 495985
  2. Yazar: OLCAY YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TUĞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Uluslararası İlişkiler, Finance, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Bu çalışma, terörizmin finansmanı ile mücadele eden uluslar arası organizasyonların hangileri olduğu, rollerinin neler olduğu ve konuya hangi açılardan katkı yaptıklarını araştırmaktadır. Terörizmin finansmanı ile mücadele araştırma konusunun parçalara ayrılarak tanımlanması yapılmaya çalışılacak ve sonunda bu araştırma konusunu öncelikleri arasına koymuş uluslararası organizasyonlar incelenecektir. Bu sıralamaya göre ilk önce terörizmin ne olduğu, nasıl tanımlandığı ve sınıflandırıldığı tespit edilmeye çalışılacaktır. Bundan sonra terörizmin kaynak ihtiyacının nedenleri, hangi yasal veya yasal olmayan kaynaklardan beslendiği ve bahsedilen kaynakların nasıl büyüdüğü araştırılacaktır. Terörizmle mücadelenin geçmişine değinilirken terörizmin finansmanı ile mücadele aşamasına uluslararası alanda nasıl gelindiği, geçiş aşamasında bu sürece etki eden aktörlerin ve olayların neler olduğu belirlenmeye çalışılacaktır. Bu geçiş aşamasında terörizmin finansmanı ile mücadelenin teknik altyapısının hangi önceliklere göre kurulduğu değerlendirilecektir. Uluslararası organizasyonların hangilerinin terörizm ve terörizmin finansmanı ile mücadeleyi öncelikli kılarak hareket ettiği ve bu mücadele de rollerinin neler olduğu araştırılacaktır. Terörizmin finansmanı ile uluslararası alanda mücadele eden organizasyonların hangilerinin uluslararası standartları oluşturabilecek otorite olarak kabul edildiği değerlendirilecektir. Terörizmin finansmanı ile mücadele kapsamında uluslararası çalışmalar yürüten organizasyonların konuyla alakalı almış olduğu kararlar ve raporlar detaylı olarak incelenerek, hangi uluslararası organizasyonun hangi önceliklerle terörizmin finansmanı ile mücadele ettiği detaylarıyla incelenecektir. FATF tarafından terörizmin finansmanı ve para aklama ile mücadele için oluşturulmuş 40 tavsiye ve 9 özel tavsiye bulunmaktadır. Çalışma terörizmin finansmanı ile uluslararası mücadele terminolojisini kapsamaya çalışırken, terörizmin finansmanı ile mücadele amacıyla çıkarılan 9 özel maddeyi detaylı inceleyerek eksik ya da kısıtlı yönlerini tespit etmeye çalışacaktır. Çalışma Al-Qaeda ve Irak ve Şam İslam Devleti (ISID) terör örgütleri ile finansal savaş ve stratejilerini 2001 yılından bugune kadar analiz etmektedir. Terörizmin finansmanını kısıtlamaya yönelik uluslararası organizasyonların çabalarının etkili olup olmadığı bir ihtilaf konusu iken, çalışma bu ihtilafa çözüm yolları önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates international organizations which are dealing with terrorist financing, tries to determine what their role is and what contributions they make to the issue. The research topic on the struggle against terrorist financing will be analyzed step by step and will be followed by details of international organizations which have prioritized this research topic. Accordingly, the study tries to determine what terrorism is, how it is defined and classified. After that, the reasons for the need for terrorist funding are investigated from the aspects of how legal or illegal sources are flourished and how these funds have been manifested. It is worth mentioning about the early counter-terrorism history in order to determine how international organizations interact with/and are interested in the struggle against terrorist financing and who are the actors and which are the events that affect this process in the world politics. In that transition stage, priorities that lead to the terrorist financing's technical adaptation will be assessed. It will also be investigated which of the international organizations have taken action by way of prioritizing the struggle against terrorism and terrorist financing, and what the roles/and the results of these struggles were. It is considered that some of the international organizations that are struggling against terrorist financing are considered as the authorities which have set international standards. Decisions and reports produced by the international organizations that are involved in the struggle against terrorist financing will be examined in detail and the details of what are the priorities of the international organization that have been struggling against terrorist financing will be examined. This study will abstract the history, the structures, the working groups, composition, and participation of Financial Action Task Force (FATF). There are 40 recommendations and special recommendations set by the FATF to combat terrorist financing (CFT) and anti-money laundering (AML). This study will try to cover the CFT terminologies in the recommendations and will specify what those special recommendations on terrorist financing are and will investigate which deficiencies and limitations they have experienced in the struggle against terrorist financing.This study analyzes two terrorist groups as a case, Al-Qaeda and Islamic State of Iraq and Levant (ISIL) and to look financial war and strategies on these terrorist groups since 2001. How effective international organizations' campaign to limit terrorist finance has been a matter of controversy. This study suggested the way of solutions on this controversy.