Digital journalism and ethnographic research on medyascope.tv
Dijital gazetecilik ve Medyascope.TV üzerine etnografik çalışma
- Tez No: 495986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN HAYDARİ PAKKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Journalism, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İktidar baskısı ve ticari kaygılar ana akım medyada gazeteciliğin ideal bir şekilde yapılmasına engel teşkil etmektedir. Gazeteciliğin günümüz Türkiye'sinde bir mücadele alanına dönüşmesiyle birlikte dijitalleşme sunduğu demokratik düzenle gazetecilik pratikleri için bir kaçış noktası olmuştur. Bu çalışmada, dijitalleşmenin konvansiyonel gazetecilik üzerindeki etkisi tartışılmış, dijital medyanın gazeteciliğin ideal bir pratiği için alan oluşturup oluşturmadığı incelenmiştir. Araştırma sorusuna bir video gazeteciliği örneği olan Medyascope.tv üzerinden yanıt aranmaya çalışılmıştır. Araştırmada medya etnografisi kullanılmış, bu sayede oluşumun organik bağları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Medyascope.tv'nin ekip dinamiği, habercilik anlayışı, yayın politikası ve organizasyonel yapısı incelenmiş tüm bu başlıklar dijitalleşme ile ilişkilendirilerek okuyucuya sunulmuştur. Ana akım medyanın hiyerarşik yapısı, yüksek maliyetli yayın anlayışı, sansür baskısı ve ticari kaygıları gazeteciliğin önünde bir engel oluştururken dijitalin erişim kolaylığı, ucuzluğu, pratikliği, etkileşimselliğe izin veren ve sosyal medyadan beslenen yapısı gazeteciliğin ideal bir pratiği için uygun bir alan sağlamıştır. Medyascope.tv de dijitalleşmeyle birlikte ortaya çıkan blogging, yurttaş gazeteciliği, sosyal medya ve video haberciliği gibi gazetecilik pratiklerini kendi potasında eriterek bir gazetecilik pratiği ortaya çıkarmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The pressures of government and the commercial concerns are obstacles to ideal practices of journalism in the mainstream media. When journalism turns into a struggle area in Turkey, digital media enable more democratic platform to the practices. In this research, the effect of digitalization on conventional journalism had been discussed and whether digital journalism creates an ideal platform for journalism had been researched. In this aspect video-based journalism Medyascope.tv had been studied to find an answer to the research question. Media ethnography was applied in the research to reveal the organic links of the news community. The employee dynamics, approach to news production, broadcasting policy and organizational structure of the team had been analyzed and associated with digitalization. While hierarchical structure, high-budget broadcasts, censorship and commercial concerns of mainstream media pose an obstacle to the practices of ideal journalism, accessibility, cheapness, practicality, interactivity and social media based nature of digital media have provided a better platform to journalism practice. Therefore, Medyascope.tv by using new media practices like blogging, citizen journalism and social media aims to create their ideal journalism practice in digital area.