Terörizm ile mücadelede finansal kaynakların kontrollü rolü: PKK örneği
The controlled role of financial resources in combating terrori̇sm: The case of the PKK
- Tez No: 473282
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin terörizm finansmanıyla mücadelesi ve terör örgütü PKK örneğinde ulusal ve uluslararası faaliyetlerin önemi üzerine yoğunlaşılmaktadır. Bu konu ile ilgili olarak Birleşmiş Milletler nezdinde hazırlanan Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Uluslararası Sözleşmede terörün amacı, bir topluluğun gözünü korkutmak veya bir hükümeti veya uluslararası örgütü bir şey yapmaya veya yapmamaya zorlamak olarak tarif edilmiştir. Teröristlerin ve terör örgütlerinin temel amacı gelir elde etmek olmasa da, faaliyetlerini finanse edebilmeleri için mali desteğe ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle terör örgütleri mali kaynak bulmak ve terör faaliyetlerini gerçekleştirmek amacıyla bu fonları ihtiyaç duyan kişilere gönderme çabası içerisinde bulunmuşlardır. Uluslararası çalışmalardan anladığımız kadarıyla terörün finansmanı ile mücadele edilmesinin yanında, terörün finansmanın tanımlanması ve bu finansmanın hangi yöntemlerle gerçekleştiğinin tespitinin de önemli olduğu görülmektedir. Türkiye'de terörizmin finansmanı ile mücadele hukuki olarak, finansal olarak ve operasyonel olarak yürütülmektedir. Hukuki mücadele ceza hukukuna ilişkin tedbirlerden oluşmaktadır. Bu tedbirler, terörün finansmanının bağımsız bir suç haline getirilmesi ile ceza muhakemesine ilişkin koruma tedbirlerini ve infaz hukukuna ilişkin düzenlemeleri içermektedir. Finansal mücadele bankalar ve diğer mali kuruluşlar vasıtasıyla yürütülen işlemler üzerinde yapılan denetimler ve alınacak diğer mali önlemleri içermektedir. Operasyonel mücadele ise suç gelirlerinin önlenmesine yönelik kolluk güçlerinin gerçekleştirdiği faaliyetleri içermektedir. Bu çalışmada, terörizmin finansmanı ile mücadelenin önemi, bu mücadele kapsamında Türkiye'nin ulusal ve uluslararası perspektifte yaptığı çalışmaların değerlendirilmesi ve mücadele alanlarındaki eksikliklerin tespit edilerek konunun önem derecesinin açıklanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focus on the importance of national and international activities of Turkey's fight against the financing of terrorism and terrorist organization PKK. In the International Convention for the Suppression of Terrorist Financing with regard to this issue prepared by the United Nations; the aim of terrorism is described as to intimidate the community or as to force a government or international organization to do something or not to do. Even the main objective of terrorists and terrorist organizations not to obtain income, they need financial support to be able to finance its operations. Therefore, the terrorist organizations are in an attempt to find financial resources for the peoplere who need these funds in order to carry out terrorist activities. As far as we know from international studies, besides combating against finance of terror, identification and detection of terrorism financing is also important. Combating against the financing of terrorism in Turkey are carried out by legally, financially and operationally.Legal combat is the measures relating to criminal law.The measures relating to criminal law consist of making terrorist financing as a separate crime, including arrangements for the protection and enforcement measures relating to criminal law. Financial struggle includes the inspections on transactions that done by banks and other financial institutions and also other financial measures that will be taken. Operational combat includes the activities carried out by security forces for the preventing incomes of crimes. In the framework of this study, explaining the importance of the combat against financing of terrorism, assessment of Turkey's practices on national and international perspective and identification of the inadequacies in combating fields by the situational facts is aimed.