İntrakranial basınç monitorizasyonunun ciddi kafa travmalı hastaların prognozu üzerine olan etkileri
Effects on ICP monitoring on the prognosis of the patients with severe head travma
- Tez No: 49600
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ SEBER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda ICP monitörizasyonun ciddi kafa travmalı hastaların prognozu üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. İki grup oluşturulmuştur. Toplam 40 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Prosrektif olarak incelenen I nci Grupta, yatış Glasgow Koma Skoru 8 ve aşağıda olan 17 hastaya, Camino fiber-optik cihaz ile intraparenkimal olarak monitörizasyon yapıldı. ICP ölçümüne göre tedavi planlanlandı, ICP 20 mmHg üzerinde beş dakika ve üzeri seyretmesi halinde antiödem tedavi uygulandı. Normal ICP'li hastalara antiödem tedavisi rutin olarak gerçekleştirilmedi. Retrospektif olarak incelenen II nci Grupta ise 23 hasta mevcut olup, yatış Glasgow Koma Skoru 8 ve altında idi. Bütün hastalarda klinik düzelme oluncaya kadar antiödem tedavi uygulandı. Gruplar kendi aralarında yaş ve yatış Glasgow Koma Skorları açısından karşılaştırıldı ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı (P=0.44) (P=0.916). Her iki grubun Glasgow Sonuç Skorları karşılaştırıldığında ICP monitörizasyon uygulanan I nci Grupta Glasgow Sonuç Skorlarının anlamlı olarak yüksek olduğu tespit edildi (P=0.0011) Elde edilen sonuçlar ICP monitörizasyonun ciddi kafa travmalı hastaların takibi üzerine etkili ve tedavinin planlanmasında çok önemli yer tutan bir yöntem olduğunu göstermektedir. 43
Özet (Çeviri)
SUMMARY EFFECTS OF ICP MONITORIGN ON THE PROGNOSIS OF THE PATIENTS WITH SEVERE HEAD TRAUMA The aim of this study is searching the effects of ICP (Intracranial Pressure) monitoring on the prognosis of the patient with severe head trauma. Two groups were formed and 40 patients included in the study. In group I Camino Fiber-optic intraparenchymal probe was inserted to 1 7 patients admitted with GCS