A comparative study of the impact of social media on political attitude & behavior of the university students in Pakistan & USA
Pakistan ve USD'de üniversite öğrencilerinin siyasi tutum ve davranışları üzerine sosyal medyanın etkisinin karşılaştırmalı bir incelemesi
- Tez No: 495994
- Danışmanlar: Prof. Dr. YONCA ASLANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
İletişim teknikleriyle iletişimde hızlı bir gelişme gösteren sosyal medyada kullanılan elektronik cihazlar, insanların iletişim alışkanlıklarında, insanların birbirleriyle etkileşime girme biçiminde , kişiler ve bireylerin yeni gruplarını keşfetme, zihniyet, karşılıklı çıkarlar ve fikirler paylaşmak konusunda modern değişiklikler getirdi. (Stieglitz, Dang-Xuan, 2012). Sosyal medya, günümüzde bireyler ve özel ilgi grupları arasındaki reklam faaliyetleri, halkla ilişkiler ve siyasi faaliyetler için iletişim teknikleri gibi tüm iletişim alanlarını etkiledi. Bu tez, özellikle güncel olaylar ve siyaset alanlarında ABD ve Pakistan'ın sosyal medyadan etkilenen üniversite öğrencilerinin etkinliklerine, sosyal medyanın, gençler arasındaki Siyasi faaliyetlerin algısını nasıl değiştirdine, ayrıca, sosyal medyanın, kişilerarası büyümede, siyaset ve sosyal konular üzerine bir tartışmada nasıl etkilediğine ışık tutacaktır. 18-35 yaş arasında ABD'den 63, Pakistan'dan 121 ögrenci olmak üzere toplam 184 öğrencinin katılımıyla Pakistan ve ABD'deki çeşitli üniversitelerden yapılan çevrimiçi bir araştırmada anket dolduruldu.
Özet (Çeviri)
The developments and acceptance at a rapid pace in communication through electronic devices and communication techniques employed in social media have introduced major changes in people's communication habits, the way people started interacting with each other and modern means of discovering new groups of people and individuals with similar mindsets, mutual interests and ideas to share with. (Stieglitz, Dang-Xuan, 2012). Social media have affected all fields of communications in present times between individuals and special interest groups, such as advertising, public relations and communication techniques for political activities. This thesis will shed light on university student's activities affected by social media in two nations USA and Pakistan especially in the fields of current affairs and politics. Further how social media effects the interpersonal growth in discussion on politics and the social issues. How social media has changed the perception of Political activities among the youth. Total count of 184 students participated, 63 from USA and 121 from Pakistan between the ages of 18 to 35 years filled the questionnaire in an online survey from various Universities in Pakistan and USA.