Hate speech in new media: analysis of hate speech against Syrian refugees in digital participatory dictionaries
Yeni medyada nefret söylemi: Dijital katılımcı sözlüklerde Suriyeli mültecilere yönelik üretilen nefret söylemi analizi
- Tez No: 495993
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI TUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Linguistics, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada; yeni medyada nefret söyleminin nasıl üretildiği, dijital katılımcı sözlüklerde Suriyeli mültecilere yöneltilen nefret söylemleri örnekleri üzerinden analiz edilmektedir. İletişim araçları, belirli söylemlerin kitlelere ulaşmasını sağlayarak alıcıların yansıtılan mesajları nasıl yorumlayacaklarını, içerikler hakkında ne düşüneceklerini yönlendirmekte; kimi grupların ideolojilerini yaymasına aracı olmaktadır. İktidar sahibi gruplar; ekonomik güçleri elinde bulundurmaları ile kitle iletişim araçlarının sahipliğini elde etmekte, izleyiciye sunulacak konuları ve konuların nasıl sunulacağını belirlemektedirler. Bu sayede bahsedilen gruplar, hakim olan ideolojilerinin kitleler temelinde yeniden üretilmesini ve iktidarlarının devamını sağlamış olmaktadırlar. Özgür düşünce ortamının gelişmediği toplumlarda, hakim ideolojinin idealize ettiği sınırlar dışında kalan ve kabul gören insan tipinden farklı ırka, dine, cinsel tercihe sahip gruplar dışlanma, aşağılanma, fiziksel şiddet ve nefret söylemine maruz kalmaktadırlar. Medya da hakim ideolojinin taşıyıcısı ve üreticisi olarak nefret söylemini yaymada kullanılmaktadır. Kullanıcı türevli içerik üretilmesine olanak sağlayan yeni medya ortamları da bu noktada bireylerin nefret söylemi üretmesine aracı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study; How hate speech is produced in the new media is analyzed through examples of hate speech directed at Syrian refugees in digital participatory dictionaries. The means of communication by providing certain messages to reach the audience, direct how the recipients interpret the messages reflected, what they think about the contents, and serve some groups to diffuse their ideology. Ruling groups; obtain the possession of mass media, by their economic powers and they judge issues to be presented to the audience and how to present them. The groups through these, ensure the reproduction of their dominant ideologies on the masses and the continuation of their power. In societies in which the free thought did not develop, groups with different racial, religious, and sexual preferences are excluded from the idealized ideological boundaries and are exposed to discourses of exclusion, humiliation, physical violence and hate. The media is also used to propagate hate speech as a carrier and produce the dominant ideology. New media environments that enable the userbased content are also tools for individuals to produce hate speech at this point.