Radikal islamcı muhalefetten islamcı hegemonyaya geçiş sürecinde muhafazakarlığın toplumsal mekanında dönüşümler: Sultanbeyli örneği
Transformation of conservative social space in transition from radikal islamist opposition to islamist hegemony: the case of Sultanbeyli
- Tez No: 495998
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRAH ALTINOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye 1980'li yıllardan itibaren küresel neoliberal politikaların etkisinde dönüşmeye başlamıştır. Ancak 2002 sonrasında Ak Parti'nin iktidara gelmesiyle, Türkiye kentlerinin geçirdiği dönüşüm süreci, yalnız neoliberalizme indirgenemeyecek, çok boyutlu ve birden fazla dinamiğin etkisi altında gerçekleşmiştir. Sivil ve ekonomik temelleri 1950'lere dayanan; ancak 1970'te örgütlenmeye başlayan Milli Görüş Hareketinin, Ak Parti'nin siyasal kökenlerini oluşturduğu düşünülecek olursa, 2000 sonrası dönemde yaşanan esas dönüşümün, siyasal İslam'ın muhalefet pozisyonundan iktidar pozisyonuna terfi etmesi olduğu söylenebilir. Diğer taraftan Ak Parti döneminin de homojen bir süreç olarak okunması yanlış olacaktır. Çalışma kapsamında bu süreç, partinin görece ılımlı İslam söylemi kurarak hegemonya inşa ettiği ilk dönem (2010'a kadar) ve hegemonyasını kalıcılaştırarak totaliter politikaları benimsediği ikinci dönem olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Tezin temel amacı, İslamcı siyaset, muhalefetten iktidara dönüşürken kentlerin geçirdiği değişim sürecine bakmaktır. Bu süreç toplumsal mekân, sivil toplum ve gündelik hayat pratikleri üzerinden değerlendirilmiştir. Kuruluşundan bugüne İslamcı siyasi partilerin etkin olduğu Sultanbeyli çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Yapılan alan çalışması ve yüz yüze görüşmelerden elde edilen sonuçlara göre, mevcut hegemonyanın normlarının tasfiye edildiği yeni hegemonik dönemde“radikal”olanın tanımı değişmiş, Sultanbeyli bu yeni normların üzerinden yeniden biçimlenmiştir. Ak Partinin ikinci döneminde iktidarın gittikçe sertleşen politikalarına karşın, partiye olan destek artmaya devam etmiş, sivil toplum, gündelik hayat ve toplumsal mekân merkezden üretilen beden politikalarına göre yeniden organize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the early 80s, Turkey has been undergoing a transformation driven by global neoliberal policies. Nonetheless, in the wake of AK Party's rise to power in 2002, transformation of the cities in Turkey has become multidimensional and driven by multiple dynamics that can not be attributed to neo-liberalism alone. Given the fact that AK Party has its political origins in the Milli Görüş Movement having civil and economic roots dating back to 1950s and starting become an organized movement in the 70s, it can be said that the key of the transformation in the post-2000 era is the rise of political Islam from opposition to power. Yet, viewing the AK Party rule as a homogenous process would be incorrect. In this study, AK Party era is examined in two distinct phases, the first term (until 2010) where the Party established its hegemony upholding moderate Islamism rhetoric, and the second term where the hegemony was solidified and totalitarian policies were adopted. The main objective of this thesis study is to take a deeper look at the changes that cities have undergone while Islamist politics evolving from opposition to a ruling power. This process was evaluated in terms of social space, civil society and everyday life practices. Sultanbeyli district, which remained under strong influence of Islamist politics since its foundation was selected as the study area. The findings of the field study and interviews carried out revealed that in this new hegemonic era where the norms of the previous were abolished, the definition of“radical”has changed and Sultanbeyli has been reshaped on these new norms. During its second term, AK Party continued to gain support despite the government's policies growing more stringent; civil society, everyday life and social space have been redesigned around the centralized body politics.