The impact of measuing customer experience on customer loyalty within Pay TV
Müşteri deneyimi ölçümlemenin ödemeli televizyon sistemleri müşteri sadakati üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 495997
  2. Yazar: SERHAT SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İşletme, Radio and Television, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı müşteri deneyimini ölçmenin müşteri sadakatine nasıl etki ettiğini göstermek ve bu yolda okuyuculara ve profesyonellere yol göstermektir. Bu kapsamda ilk olarak müşteri deneyimi, müşteri sadakati ve müşteri sadakatini ölçmenin yolları ayrıntılarıyla incelenmiştir. İkinci etapta Türkiye'de bulunan ödemeli televizyon sistemleri incelenmiş ve Türkiye'nin en büyük ödemeli televizyon sistemi Digiturk tüm özellikleriyle mercek altına alınmıştır. Son bölümde ise en fazla kullanılan müşteri deneyimi ölçme aracı NPS kullanılarak müşterilerin hangi özellik, paket ve teknolojilere göre nasıl bir deneyim yaşadıkları ölçülmüş ve bu yolda sadık müşterinin hangi özelliklere sahip olması gerektiği ve müşteri kanallarının hangi alanlarının geliştirilmesi gerektiği incelenmiştir. Bütün analizler NPS ölçümlemesi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to understand the relationship between loyalty and customer experience. In that context, this study is separated into three parts. In the first part, I tried to understand customer experience and customer loyalty with all aspects and tried to explain background of these terms. Also, I tried to understand most used customer experience measurement in the world: NPS. In the second part, I tried to understand Pay TV market in Turkey and in depth investigated the biggest Pay TV company in Turkey: Digiturk. In the third part, I have tried to find a relation between Digiturk NPS scores and Digiturk loyal customers. I have taken scores of different Digiturk products, customer channels and packages to cross each score with each other. All findings have been analysed through NPS metrics.