Türkiye'de modernleşme ve propaganda: Yeni cumhuriyet'i tanıtmak, La Turquie Kemaliste Dergisi (1934-1948)
Modernisation and propaganda in Turkey: Introducing the new republic, La Turquıe Kemaliste (1934-1948)
  1. Tez No: 495999
  2. Yazar: BÜŞRA TÜRKAN OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN TURHAN AKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
“Yeni”yi“eski”den ayırmak Cumhuriyet'in başat argümanı olarak birçok alanda etkisini göstermiştir. Bu dönemde yeni bir rejim, yeni Türkiye, yeni toplum, yeni yaşam biçimi, en önemlisi yeni bir vatandaş oluşturmak amaçlanmıştır. Toplumu oluşturan tüm unsurların modernize edilmiş halini; diğer bir deyişle güncel versiyonlarını normalleştirme ve benimsetme çabaları, bilhassa kadın, erkek ve çocuk üzerinden rollerin tekrar tanımlanması ve uygulanması gereğini ortaya çıkarmıştır. Bu ihtiyaç doğrultusunda Cumhuriyet'in ideal vatandaşlarını oluşturma sürecini hızlandırmak ve“Yeni Türkiye”'nin propagandasını yapmak amacıyla 1934-1948 yılları arasında La Turquie Kemaliste adlı bir dergi yayınlanmıştır. Bu dergi aracılığıyla, uluslararası arenada,“Yeni Türkiye”nin hedeflenen biçimde yansıtılması; buna yönelik fotoğraflar basılması ve bu fotoğraflar üzerinden kadının, erkeğin ve çocuğun Cumhuriyet'in kendilerine biçtiği“ideal”kimlikleri ve yaşam biçimini yansıtması Türkiye'yi modernleştirecek ve yeni Türkiye'nin, Batılı ülkeler tarafından kabul görmesini sağlayacaktı. Bu çalışmada, Erken Cumhuriyet Dönemi'nde söz konusu amacı gerçekleştirmek için propaganda faaliyetini üstlenen La Turquie Kemaliste dergisi incelenmiş ve modern insanı yaratma sürecine katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Being the first and foremost argument of the Republic, distinguishing“new”from“old”has had a huge impact on many areas. In this period, a new regime, a new Turkey, a new society, a new lifestyle, and most importantly new citizens were aimed. The efforts to make the modernized and updated version of the society normal and internalized brought the necessity to redefine and apply the roles of women, men and children. As an outcome of this need, to fasten the process of creating ideal citizens of the Republic and to introduce“new”Turkey internationally, a magazine called La Turquie Kemaliste was published between 1934-1948. Reflecting“new”Turkey as aimed, showing the idealized identities implemented on women, men and children by the Republic through manipulative photographs would lead Turkey to its recognition as modern and help its acceptance on an international platform. In this study, La Turquie Kemaliste which had propaganda purposes trying to achieve the goal stated previously, has been analyzed and searched for the contributions it had to create the modern citizen.