Individual differences in obtaining olfactory information: The need for smell scale
Koku bilgilerinin edinilmesinde bireysel farklılıklar: Koklama ihtiyacı ölçeği
  1. Tez No: 496000
  2. Yazar: ASLI YORULMAZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. BARIŞ URSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bir kulaklığı elinize aldığınızda ilk önce dokusuna mı bakarsınız yoksa elinize alıp ağırlığını mı hissetmeye çalışırsınız? Kulaklığın yeni plastiğinin kokusu ilginizi çeker mi, yoksa kokunun hiç farkında bile olmaz mısınız? Kulaklığın pembe detayları aylardır aradığınız ürünü satın almadan mağazadan çıkmanıza sebep olabilir mi? İnsanlar çevrelerinden gelen uyaranları değerlendirirken önceliklendirme yaparlar ve bazı duyu organlarından gelen bilgileri diğerlerinden gelen bilgilere yeğlerler. İşte bu tez insanların koklama duyusu yolu ile gelen bilgileri diğer duyu organlarından gelen bilgilere ne derece tercih ettiklerini anlamak üzere bir ölçek geliştirme amacını taşımaktadır. Tez, bireylerin çevrelerini, kişileri, mekanları ve ürünleri değerlendirirken koku duyusuna ne ölçekte başvurduklarını ve koku duyusundan gelen bilgilere ne derece ihtiyaç duyduklarını araştırır. Bu sebeple koku duyusu ve bireysel farklılıklar tezin odağını oluşturur. Geliştirilen 16 maddelik ölçek bireylerin koklama ihtiyacını ölçmeyi amaçlar. Ölçeğin 16 maddesi toplamda 4 faktöre bağlanır. Bunlar; Hedonik Tercihler, Kişisel Tercihler, Anılar ve Satınalma Tercihleridir. Çalışmada Churchill'in ölçek geliştirme adımları takip edilmiş, güvenilirlik ve geçerlilik testleri uygulanmıştır. Çıktılar, duyusal pazarlama literatürüne paralel olarak sonuçlar bölümünde tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
If you take a headphone with your hand, would you first try to touch it or would you try to feel its weight? Would the smell of your earplug's new plastics attract your interest, or would you not even notice the smell? Would the pink coloring details of the headphone cause you to leave the store without buying the product that you have been looking for months? People prioritize information when evaluating stimuli from their environment and prefer the information from some sensory organs to the information derived from other sensory organs. The primary aim of this research is to develop a scale to measure the degree to which people utilize information derived from the olfactory system in order to make evaluations, especially in marketing contexts. The thesis examines the extent to which individuals look for the olfactory information while evaluating their environment, other people, places and products. For this reason, the focus of the dissertation is to reveal individual differences when it comes to obtaining olfactory information from environmental stimuli. The 16-item scale developed in this study aims to measure“the need for smell”of individuals. Overall, the items of the scale are linked to 4 factors, which are named as hedonic preferences, personal preferences, memories and purchasing preferences. In the study, Churchill's scale development procedure is followed along with necessary tests for scale reliability and validity tests. The conclusion section discusses study results in parallel with sensory marketing literature.