Interaction between east and west concerning visual culture and fashion: Focus on Japan and Turkey
Görsel sanat ve moda üzerinde doğu ve Batı'nın etkileşmi odak:Japonya ve Türkiye
- Tez No: 496019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLSEN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Sosyoloji, Art History, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kültür sürekli değişen ve birbirini etkileyen unsurdur. Etkileşimin yoğun olarak göründüğü alanlardan biri görsel sanat ve modadır. Georg Simmel, modayı değişme isteği ve taklit etmek olarak açıklamıştır. Modada ki“yeni”kavramının doğuşunu farklı kültürlerle etkileşimi ve ilham alması önemli yer teşkil etmektedir. Sanayi devrimden sonra Batı'nın Doğu'yu etkilemesi ön plana çıkmıştır. Fakat Doğu'nun da Batı'nın üzerinde izleri görülmektedir. Peki Batı ve Doğu, kendi sanatını ve kültürünü zenginleştirmek için nasıl birbirlerinden ilham almış ve faydalanmışlardır? Bu tezde Batı ve Doğu'nun birbirleri ile etkileşimleri incelenmektedir. Özellikle tezin odağını bu nedenle; etkileşimin yoğun görüldüğü görsel sanatı, moda ve güzellik kavramları açısından bunları anlamak ve karşılaştırmaları üzerine kurdum. Öncelikle genel olarak Doğu ülkelerin genel batılılaşma sürecini ve batılılaşma karakterinin nasıl olduğunu araştırdım. Dolayısıyla Doğu ülkelerin temsilcisi olarak Japonya ve Türkiye'yi ele aldım. Çünkü bu iki ülke Batıdan ayrı kendine özel bir kültüre sahip olup bir anda hızlı bir şekilde modernleştiği için Batıdan etkilenen Doğu ülkelerin temsilcisi olarak düşünülebilinir. Japonya ve Türkiye'nin genel modernleşmesini karşılaştırdıktan sonra modernleşme sürecisinde büyük değişimlerin görüldüğü kadın imgesini inceledim. Meiji dönemindeki Japonya ile Cumhuriyetin yeni kurulduğu dönemdeki Türkiye, Batı'nın kendilerinden önde olduğunu düşünerek kendilerini korumak amacıyla milliyetçilik duygusunu araç olarak kullanıp eski sistemi Batı'dan örnek alıp değiştirerek modernleşmeye geçilmesini sağlamışlardı. Görsel sanat ve kültürel açıdan Batı ve Doğu birbirlerini etkilemiştir. Doğu, Batı'ya egzotik unsurlarla sağduyunun değiştirmesine yardımcı olduğunu görebiliriz. Özellikle Japonya'da ki ukiyo-e ve Osmanlı'da ki dokumacılık gibi el sanatları, Batı'da ki sanatçıların ufkunu açmıştır. Batı'nın Doğu'da ki sanata karşı ilgisi modaya kadar uzanır. Örneğin, Japonya'da ki kimono ve Türkiye'de ki şalvar, Batı'da ki pratik kıyafetlerin ortaya çıkmasını sağladı. Batı'nın Doğu'yu etkilemesi, politik sisteminin değişimi ve kadın haklarının yükselmesiyle sınırlı kalmadı. Kültürel açıdan da büyük etkisi oldu. Örneğin, Doğu'dan ilham alarak ortaya çıkan rahat ve pratik kıyafetler, Paul Poiret ve Coco Chanel gibi modacılar tarafından geliştirilip yaygınlaştırıldı ve Doğu'da da dergilerde tanıtılarak tüketilmeye başlandı. Ayrıca, Batı'da daha çok ön plana çıkan fiziksel güzellik anlayışının izleri Doğu'da görülmeye başlanmıştır. Sonuç olarak geleneksel olan Doğu ve yenilikçi olan Batı, birlerlerini etkileyerek günümüze kadar kültürel yönden büyük değişime uğramışlardır. Etkilendiği ülkeden aldığı kültürü kendi tabiatına dönüştürerek var olan bir şeyi yenileştirmiştir. Ve böylece Doğu ve Batı birbirini etkilemesi“taklit etmenin”ötesine geçmiştir.
Özet (Çeviri)
Culture is the element that constantly changes and interacts. One of the areas that intense interaction can be seen is visual art and fashion. Georg Simmel describes fashion as a desire to change, and emulation. The inspirations from different cultures play an important part in the emergence of the“new”concept in fashion. After the Industrial Revolution, the Western culture has been influential on the East. However, it is also possible to see the influence of the Eastern culture on the West. So, how have the West and the East been inspired and benefited from each other to enrich their art and culture? In this thesis, interactions between East and West are examined. I especially focused on the interactions concerning visual arts, fashion, and beauty concepts since intense interaction is seen in those areas. First of all, I examined the general westernization process of Eastern countries, and bring the general character of westernization processes into sharp contrast. I select Japan and Turkey as representatives of Eastern countries that have been affected by the West, since these two countries have modernized quickly after establishing their own civilization. Meiji Japan and the early Republic period of Turkey took advantage of nationalism as a means of establishing modern nation-state. In this process, their female identity also had transformed drastically. Thus, influence of westernization movement on female identity in Japan and Turkey is also examined. In terms of visual art and cultural aspects, the West and the East have interacted intensely. The East helped to change Western common sense with its exotic elements. Especially, arts such as ukiyo-e in Japan, and Ottoman textile have gathered attention and inspired the Western artists. The interest of the West toward the Orient extends to fashion. Kimono in Japan and şalvar in Turkey had been seen as a quite novel design on the Westerners' eyes; and those designs inspired Western designers to create unconventional, yet practical clothes. On the other hand, when it comes to the influence of the West on the Eastern culture, it was not limited to the change of the political system and the rise of women's rights. It has also been a big influence in terms of visual culture and fashion. Comfortable and practical clothes inspired by the Orient have been developed and popularized by designers such as Paul Poiret, and have been introduced in magazines, and consumed by Japanese and Turkish upper-class. Many of them adopted eclectic fashion, which is composed of indigenous and Western fashion, since tradition persisted. Gradually, Eastern beauty sense also has been westernized, and many of the young generation pursued the ideal European look. As a result, the traditional East and the innovative West have inspired each other and undergone drastic changes affecting one another. And those changes went beyond imitating each other.