Risk-based internal audit and developing a risk matrix for audit planning of a bank
Risk odaklı iç denetim ve bir bankanın denetim planlaması için risk matrisinin oluşturulması
- Tez No: 496018
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA ÜÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Risk odaklı iç denetim; riskin değerlendirilmesi sonucunda belirlenen yüksek riskli alanları odak noktası seçerek, denetimde zaman ve maliyet tasarrufu sağlamaktadır. Risk odaklı iç denetimde başarının sağlanabilmesi, süreç içerisinde gerçekleştirilen etkin bir risk değerlendirme çalışmasıyla mümkün olabilmektedir. Riskin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen risk bulguları, denetimin planlanması aşamasında, denetim görevini yürütecek iç denetçilere önemli bir dayanak sağlamaktadır. Bu çalışmada, risk odaklı iç denetimin yapısı ve gelişimi, risk odaklı denetim anlayışına sahip olmanın faydaları, bankacılık sektöründe etkili denetime ilişkin esaslar ile iç denetim sistemlerinin yapısı incelenmiş ve bankalarda şube faaliyetlerinin risk odaklı denetim anlayışı yaklaşımıyla denetlenebilmesine yol gösterecek bir model önerisinde bulunulmuştur. Önerilen risk matrisi ile bankaların şube faaliyetlerini etkileyen onbeş risk faktörü dikkate alınarak, bu risklerin değerlendirmelerinin ve ağırlıklandırmalarının nasıl yapılacağı analiz edilmiştir. Risk odaklı iç denetim yaklaşımı ile oluşurulan matrisle; daha riskli alanlar odak noktası seçilerek, sınırlı olan denetim kaynaklarının olabildiğince elverişli kullanılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Risk-based internal audit provides time and cost savings by concentrating on high risk areas determined as a result of risk assessment. Risk-based internal audit's success depends on effective risk assessment. Findings based on risk assessment provides an important source to internal auditors during audit. In this study, the structure and development of the risk-based internal audit approach, benefits of having a risk-based audit approach, the structure of internal audit systems and the principles related to the effective audit in the banking sector were examined and an audit model was recommended for the risk-based audit of banking activities of branches. It was also analyzed how these risks were evaluated and weighted considering the risk matrix suggested and fifteen risk factors affecting the branch activities of the banks. With the matrix formed according to risk-based internal audit approach; the areas with higher risk were chosen as the focal point and the efficient utilization of scarce audit resources was targeted.