Property rights discriminations and learnings from Ostrom's Law to terminate those discriminations
Mülkiyet hakkı üzerindeki ayrımcılıklar ve Ostrom Kanununun bu ayrımcılıkların giderilmesindeki muhtemel rolü
- Tez No: 496036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNAN RÜMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politik ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Mülkiyet haklarının tarihçesi liberalizmin tarihçesi kadar eskidir. Liberal dönemlerdeki düşünürler sayesinde, mülkiyet hakları bir bireyin sahip olabileceği en önemli haklardan biri olarak tanımlanmıştır. Buna rağmen, hem ülkeler arasında hem de ülkelerin kendi sınırları içerisinde mülkiyet hakları konusunda ayrımcılıklar yaşanmaktadır. Bazı ülkeler mülkiyet hakkını bireylere tanıyıp bu hakların korunması konusunda üstlerine düşen sorumlulukları yerine getirirken, bazı ülkeler bu konuda başarısız olmaktadır. Bunun yanı sıra, bazı ülkeler kendi sınırları içerisinde kalan ve etnik köken, ırk, din, dil, politik düşünce ya da ekonomik varlık yüzünden farklı olan gruplara mülkiyet hakkı tanımamakta ya da tanıdığı hakkı koruma yükümlülüğünü yerine getirmemektedir. Diğer bir deyişle, gruplar arası farklılıklar yüzünden bazı ülkelerde mülkiyet hakkı tanıma ya da tanınan mülkiyet hakkını koruma konusunda ayrımcılıklar yaşanmaktadır. Bu tez, belli ülke sınırları içerisinde yaşanan mülkiyet hakkı konusunda yapılan ayrımcı hareketlerin tanımlanmasını amaçlamaktadır. Tezde ele alınan örnekler mülkiyet hakkı ayrımcılıkların dört ana motivasyon temelli olduğunu önermektedir; sivil çatışma, özelleştirmenin çöküşü, özel sektör ve devlet temelli. Ostrom'ın müşterek malların kullanımından doğabilecek sorunları aşmak için formalize ettiği Ostrom Kanunu ise sonuç bölümünde mülkiyet hakkı ayrımcılıklarının çözümü olarak sunulmaktadır. Zimbabve, Kenya, Gana ve Sri Lanka örneklerinden hareketle kuramlaştırılan mülkiyet hakkı ayrımcılıkları için Ostrom Kanunu yeni bir çerçeve sunmaktadır. Ostrom Kanunu'ndan hareketle önerilen yeni çerçevenin ayrımcılıkları sona erdirmesi ve bu yolla ülkelerin ekonomik gelişmişliklerini arttırması bundan sonraki çalışmaların bir parçası olabilir.
Özet (Çeviri)
The history of property rights is rooted in the liberal era and property rights have been one of the most crucial rights that liberalism supports. However, in certain circumstances today, property rights discrimination is observed. Despite the fact that property rights are essential for economic development, some countries do not grant and protect property rights as others do. Also, some groups are not granted equal property rights as other groups due to differences in ethnicity, race, religion, political ideology, economic property or language. In this thesis, the focus will be on cases of discrimination of property rights between different groups in a single country motivated by either a civil conflict, failure of privatization, or factors in either the private sector or the government. The examples will be from Zimbabwe, Sri Lanka, Ghana and Kenya. In all these countries, certain discrimination of property rights is observed based on the four identified motivations; civil conflict, failure of privatization, private sector based, and government based. The main idea of this thesis is the identification of incidents of discrimination of property rights between different groups within the borders of countries. In the conclusion, Ostrom's Law, which was established in order to govern the commons equally, will be offered as a way to solve discrimination of property rights. Implementing the Ostrom's Law to some of the cases and preventing the discrimination in granting and protecting property rights and the achievement of economic growth can be a part of further research.