In search of the most significant determinant of emotional brand attachment in the banking sector
Bankacılık sektöründe duygusal marka bağlılığını etkileyen en önemli belirleyenlerin araştırılması
- Tez No: 496037
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİME SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Müşteriler markalar için hala önemli bir yere sahip fakat gün geçtikçe markaların müşterileri memnun etmesi, onların dikkatini çekmesi ve müşteriler ile uzun vadeli ilişki kurmaları zorlaşmaya başlıyor. Artık müşterinin önünde çok fazla alternatif olması ve markaların sunduğu hizmet ve ürünlerin neredeyse birbirinin aynı olması bu duruma neden olan etkenlerden en önemlileri. Eğer markalar müşterileri ile uzun vadeli ve kalıcı ilişkiler kurmak ve müşterilerinin kullandıkları markayı değiştirmesini engellemek istiyorlarsa, müşterileri nezdinde duygusal marka bağlılığı yaratan faktörleri iyi anlamaları gerekiyor. Duygusal marka bağlılığını yaratan etkenler müşteri- marka uyumu, marka kimliği ve marka deneyimi olarak sıralanabilir. Bu çalışmada bankacılık sektörü örnek olarak alınmış olup, bu sektörde duygusal marka bağlılığını etkileyen en önemli belirleyenler bulunmaya çalışılmıştır. Ayrıca, duygusal marka bağlılığının yarattığı olumlu sonuçların, pozitif kulaktan kulağa pazarlama, yeniden kullanma isteği ve marka sevgisi, bankacılık sektöründe de etkili olup olmadığı anlaşılmak istenmiştir. Bu kapsamda, bir anket yapılmış olup, 212 katılımcının yanıtları dikkate alınarak analiz yapılmıştır. Yapılan analizin sonuçları literatürde duygusal marka bağlılığını sağlamak adına önerilen tüm belirleyenlerin bankacılık sektöründe etkili olmadığını göstermektedir. Bankacılık sektöründe duygusal marka bağlılığını sağlayan en önemli faktörler benlik-marka imajı uyumu, sosyal benlik-marka imajı uyumu, davranışsal marka deneyimi ve duygusal marka deneyimidir. Bununla beraber, bankacılık sektöründe duygusal marka bağlılığı oluşturulduğu zaman, bankaların duygusal marka bağımlılığının olumlu sonuçlarından da faydalanacağı görülmektedir. Çıkan sonuçlar doğrultusunda çalışma sonunda bankalar için öneriler sunulmuştur. Son olarak ise, çalışma kapsamında karşılaşılan kısıtlamalar ve ileriki dönemlerde yapılabilecek çalışmalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumers are still important for the brands, however it is getting harder to gain the attention of the consumers and sustain close relations. Consumers have lots of alternative in terms of products and services that are provided by the brands and they are almost identical. If brands want to create a long lasting relationship with the consumer and to prevent them switching to another brand, they should understand the way to keep the consumer emotionally attached. The determinants of emotional brand attachment are consumer-brand identification, brand personality and brand experience. In this study, banking sector was taken as an example and analysis was made in order to understand the most significant determinant of emotional brand attachment in the banking sector. Moreover, with the analysis it was analyzed if the positive outcomes of emotional brand attachment, which are positive word of mouth, willingness to use again and brand love, apply in banking sector. Accordingly, a survey was conducted and analysis was made by using the 212 respondents' answers. The results showed that not all the determinants that are proposed in the literature are effective on creating emotional brand attachment in banking sector. The most influential determinant of emotional brand attachment in the banking sector is found to be affective experience, behavioral experience, self-congruity and social congruity. Also, it was found out that if emotional brand attachment is achieved in banking sector, banks would enjoy the positive outcomes of the emotional brand attachment. By considering the results, recommendations were made for the banks. In addition, limitations and possible further studies were discussed.