The representation of femininity as evil in cinema
Sinemada dişilliğin şeytanlaştırılarak temsili
- Tez No: 496035
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SOMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışması çeşitli dönemler ve ülkelerden erkek yönetmenler tarafından üretilen üç sinema filmini odağına alarak bu filmlerde yaratılan kadın temsillerini, bu kadınların bir suçla var edilip akabinde çeşitli biçimlerde cezalandırılma süreçlerini incelemektedir. Bir itiraz etme, üretme ve düşleme alanı olarak sinema yeni bir dünyanın kapılarını açma umudunu kendi içinde barındırırken bir yandan da varolan düzenin, algının, anlayışın kendini sürdürmesi için alan ve olanak sunar. Sinemada kadın temsilleri dendiğinde ise karşımıza kimi sorunları beraberinde getiren bir tablo çıkacaktır çünkü 'kadınların özneliği' sinemada da tıpkı siyasette, medyada, kamusal alanda, gündelik hayatın kendini ürettiği mekânlarda olduğu gibi bir tehdit olarak sunulabilir. Bu tez çalışması belli ortak özellikler taşıyan Agora (Amenabar, 2009), The Crucible (Hytner, 1996) ve Camille Claudel (Nuytten, 1988) filmlerini analiz ederek kadınların öznelliklerini, tehdit olarak görüldüklerinde kadınlıkları üzerinden nasıl 'şeytanlaştırıldığına' odaklanacaktır. Farklı yıllardan ve ülkelerden olan bu üç film konuları itibarıyla farklı dönemleri anlatmalarına rağmen sırasıyla kâfir, cadı ve histerik olmakla suçlanan ve akabinde cezalandırılan kadınları odağa alarak tehdit olarak görülen, şeytanlaştırılan kadınlığı anlatma çabasını taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the representations of femininity, and the various processes of accusation and punishment of women by male decision-makers through analysing three male-directed movies which have been produced in different countries and different times. Cinema, opens up a spaces for resistance, production, and imagination but at the same time acts as a tool to maintain the existing understanding and social order.“Subjectivity of women”in cinema has been treated as a threat to patriarchal system, so that the representations of femininity caused controversial understandings. This research analyses three movies Agora (Amenabar, 2009), The Crucible (Hytner, 1996) and Camille Claudel (Nuytten, 1988) which have several characteristics in common in terms of representation of femininity.