Milliyetçi Hareket Partisi'nin 2017 Anayasa Referandumu süresi boyunca sosyal medyada kullanmış olduğu iletişim dilinin incelenmesi
Investigation of communication license used in the social media during the Constitutional Reference during the 2017 Constitutional National Movement Party
  1. Tez No: 496043
  2. Yazar: HURİYE TUĞBA KAYMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Anayasa değişikliği, yasaların kabulü gibi önemli mesele de halkın iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamaya referandum denilmektedir. Demokrasi uygulamasının en güzel örneklerinden biri olan referandumda, halkın iradesi doğrudan doğruya sonuca yansımaktadır. Temsili demokrasilerde halkın seçtiği insanlar halkın iradesini yansıtmaya çalışırlar. Ancak bu tür oylamalar muhalefetin onayı olmadan, popüler uygulamaları hayata geçirmek için kullanılabileceğinden totaliter rejimlerde yönetimin isteklerini hukuka uydurmaya alet edebilirler. Biz bu tezimizde iletişim kavramı, siyasal iletişim kavramı, sosyal medya, sosyal medya ve siyasal iletişim birlikteliğinin önemi, sosyal medya ve siyasal iletişim örnekleri, referandum kavramı, Türkiye'de ve Dünya'da referandum örnekleri Milliyetçi Hareket Partisi'nin tarihçesi, Milliyetçi Hareket Partisi'nin siyasi bir parti olarak referandum sürecince ki önemi, MHP'nin referandum öncesi, referandum süreci ve referandum sonrası sosyal medyada kullanmış olduğu iletişim dili modelini söylem analizi yöntemi ile incelerken; aynı süreçte Milliyetçi Hareket Partisi Genel Merkezi ve Milliyetçi Hareket Partisi İstanbul İl Başkanlığı'nda gözlem sonucu, tarihsel ve kuramsal çerçevede Milliyetçi Hareket Partisi'nin anayasa referandumuna neden“EVET”dediğini izleyici etnografik çalışma yöntemini kullanarak ele almış bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
Constitutional amendment, the adoption of laws, such as the important issue of the will of the people to determine the vote is called a referendum. In the referendum, which is one of the best examples of democracy practice, the will of the people is directly reflected in the result. The people chosen by the people in representative democracies try to reflect the will of the people. But such votes can be used to legitimize the demands of the administration in totalitarian regimes, as popular practices can be used to pass on life without the approval of the opposition. We have the concept of communication has this thesis, political communication concepts, social media, the importance of social media and political communication coexistence, social media and political communication instances, the referendum concept, referendum examples in the World and Turkey Nationalist Movement Party history, the Nationalist Movement Party As a political party, the 2017 Constitutional Amendment Referendum examines the communication language model that the MHP used before the referendum, the referendum process and the social media after the referendum by means of discourse analysis; in the same period we have discussed why the Nationalist Movement Party and the Nationalist Movement Party refer to the Constitutional referendum in the constitutional referendum in the provincial presidency of the Nationalist Movement in the historical and theoretical framework by using the audiovisual method of work.