Return on investment of social media marketing
Sosyal medya pazarlamasının finansal geri dönüşümü
- Tez No: 496042
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüzde sosyal medya kullanımının gitgide artması bir çok şirket ve pazarlamacının dikkatini çekmiş ve bu trendle birlikte firmalar bu platformları pazarlama kanalı olarak kullanmaya başlamışlardır. Bu sebeple bir çok şirket bu kanala insan kaynağı, bütçe ve zaman ayırmaya başlamıştır. Firmalar sosyal medyayı özellikle marka veya ürün tanıtımı, marka bilinirliliği sağlama, ürün satışı, pazar araştırmaları ya da satış sonrası servis, müşteriye göre özelleşme gibi alanlarda kullanmaktadırlar. Özellikle bir çok sektörde rekabetin arttığı bu dönemde, sosyal medya platformları da rekabetin yoğun yaşandığı alanlardan biri olmuştur ve bu sebeple de bu kadar çok amaçlı kullanılan ve özellikle son dönemde ciddi yatırımlar yapılan sosyal medya mecralarında firmalar elbette verimliliği ölçmeye çalışmaktadırlar. Bu çalışma da firmaların sosyal medya pazarlaması için yapmış oldukları yatırımların finansal geri dönüşümlerini inceleyerek, formülize etmeye çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the gradually increase in social media usage has attracted many marketers and companies; and this trend has made them to start to use these platforms as a marketing channel. Thus, many companies have started to allocate human resources, budget and lots of time for this channel. Companies use social media for brand awareness, product promotion, sales, market research, after-sales services, and or customization. Especially in this time of increasing competition in many sectors, social media platforms are also one of the areas where competition is intense. Because of this, and recently social media is used for many reasons and being invested more, companies track and try to calculate the effectiveness of their investments on social media marketing. This study is about examining and formulating the financial return of the investments that companies have made for social media marketing.