The role of science fiction in human robot interaction
İnsan robot etkileşiminde bilim kurgunun rolü
- Tez No: 496047
- Danışmanlar: PROF. FATMA JALE PARLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, bilim kurgu edebiyatında işlenen robot ve yapay zeka temalarını interdisipliner temelde inceleyerek, insanlığın kendi üretimi olan bu yaşam formlarına karşı tutumunu şimdiye ve yakın geleceğe dair düşünsel bir laboratuar olarak ele alır. İlk bölüm, sözlü gelenenek döneminden itibaren otomatonların düşünce tarihindeki ve pratikteki yerini özetlemektedir. İkinci ve üçüncü bölüm ise 19. ve 20. yüzyıl bilim kurgu roman ve kısa hikayelerinde yapay zeka ve robotların insanlarla olan etkileşimindeki problemleri ve bu problemlerin nedenlerini ele alırken günümüz teknolojileriyle kıyaslayarak olası sorunlara ışık tutmayı amaçlar. Bu sebeple yararlanılan kaynaklar edebiyat teorisi, psikanaliz, posthumanizm ve bilim kurgu alanındaki çalışmaların yanı sıra etik, yapay zeka ve robotik teknolojileri alanında yapılan çalışmaları da kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study discusses the human attitude towards life forms of their own creation as an intellectual laboratory by examining the themes of robot and artificial intelligence in science fiction literature. First chapter summarizes the role of automaton in both intellectual history and practice from the days of oral tradition. The second and the third part aims to provide an insight for potential problems of our modern world through the comparison of conflicts and their reasons about human-robot interaction in the 19th and the 20th century science fiction novels and short stories. Thus, the works that cited in the study are not only from the fields of literary theory, psychoanalysis, posthumanism and science fiction but also from the fields of ethics, artificial intelligence and robotics.