Çocuk hastalarda rektal premedikasyonda klonidin ile midazolamın karşılaştırılması
- Tez No: 49606
- Danışmanlar: PROF.DR. ATALAY ARKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Amaç: Alfa-2 agonistlerinin erişkin hastalarda prenıedikasyon ajanı veya anestetiklere adjuvan olarak kullanıldığında istenen olumlu etkiler oluşturduğu gösterilmiştir. Bu avantajlı etkilerden anestetik ihtiyacının azalması, solunum depresyonu yapmadan analjezik etki göstermesi çocuk anestezisinde de büyük yarar sağlıyabilmektcdir. Premedikasyon ajanı olarak alfa-2 agonistlerinin çocuk hastalarda uygulanması ile ilgili az sayıdaki çalışmada klonidin oral yolla kullanılmıştır. Çocukların premedikasy onunda rektal ilaç uygulaması etkili, ağrısız ve güvenilir bir yoldur. Bu çalışmamızda pediatrik hastalarda rektal yolla uygulanan klonidinin sedatif ve analjezik etkilerini aynı yolla uygulanan midazolam ile karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Inguinal herni nedeniyle elektif cerrahi girişim uygulanan 40 çocuk hastaya (ASA 1, 2 -10 yaş) randomize olarak klonidin 2,5 ug/kg (n=20) veya midazolam 0,5 mg/kg (n=20) rektal yolla anestezi indüksiyonundan 30 dk önce uygulandı. Maske ile yapılan anestezi indüksiyonundan sonra idamede laringeal maske aracılığıyla halolan/azot/oksijen karışımı kullanıldı. Uygulanan ilaçtan habersiz bir gözlemci çocukların sedasyon derecelerini, indüksiyonda maskeyi toleranslarını ve posloperatif ağrı düzeylerini Smiley Analog Skala (S AS) ve Rating Skala aracılığıyla değerlendirdi. Perioperatif dönemdeki hemodinamik (kan basıncı, nabız) ve solunumsal (solunum sayısı, Sp02) parametreler de kaydedildi. #///g///ar:Uyguladığımız bu dozlarda klonidin belirgin sedasyon ve postoperatif analjezi oluşturmadı. Midazolam ile klonidine göre daha iyi sedasyon ve maske toleransı sağlandı ancak postoperatif analjezik ihtiyacı her iki grupla da farklı bulunmadı. Sonuç: 0,5 mg/kg midazolam ile karşılaştırıldığında 2,5 ug/kg klonidin ile yeterli sedasyon ve analjezi sağlanmadığı saptandı. Bu dozda uygulanan klonidinin hemodinamik ve solunumsal parametreleri etkilememekle beraber iyi bir premedikasyon ajanından beklenen özellikleri de taşımadığı gözlemlendi. Midazolam ile daha üstün sedasyon skorları elde edildi. Sonuçta daha yüksek dozlarda klonidinin rektal uygulanması ile daha iyi sedasyon ve analjezik etki gözlenebileceğini ve optimal rektal klonidin dozlarının bulunması ve çocuk hastalardaki uygulamalar ile ilgili daha ileri çalışmaların yapılması gerektiğini ileri sürebiliriz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: Alpha.-! agonists have been shown to produce desirable effects when used as premedication or as an adjunct to general anesthesia in adult patients. Several of these benefi cial effects like, reduced anesthetic requirements and analgesia without respiratory depression would be of great benefit in pediatric anesthesia. Information regarding the use of alpha-2 agonists in children is largely lacking. İn few studies about using alpha-2 agonists as preanesthetic medication in children clonidine was used via the oral route. Rectal administration of drugs has been demonstrated to be an effective, painless and safe way to premedicate children. The aim of this study was to investigate the sedative and analgesic effects of clonidine after rectal admin istration in pediatric patients and the comparison with midazolam. Methods: Fourty children (ASA grade 1, 2 - 10 years old) undergoing inguinal hernia repair were assigned randomly to receive either clonidine 2,5 ug/kg (n=20) or midazolam 0,5 mg/kg (n=20) rectally 30 minutes before the induction of anesthesia. Anesthesia was induced and maintained with halolhane and nitrous oxide in oxygen via a mask and laryngeal mask airway respectively. A blinded observer assesed the children's level of sedation, degree of acceptance of mask application during induction of anesthesia and postoperative level of pain using the Smiley Analog Scale (S AS) and Rating Scale. Hemodynamic (blood pressure and heart rate) and respiratory responses (respiratory rate and Sp02) to the premedication were also noted in the whole perioperative period. Results:The dose of clonidine used in our study didn't produce significant sedation and postop erative analgesia. Midazolam provided better sedation and acceptance of mask than the other regimen. Postoperative analgesic requirements were not differnt in both groups. Conclusion: Rectal administration of 2,5 ug/kg clonidine in children didn't produce efficacious sedation and analgesia when compared with 0,5 mg/kg midazolam. Although this dose of clonidine did not effect the hemodynamic and respiratory parameters it was also not enough to produce the desirable prcmedicant characteristics. Midazolam showed superior sedation scores when compared with clonidine. We conclude that larger doses of rectally administered clonidine may be more effective in providing sedation and analgesia. Further studies are rquired to determine the optimal rectal dose and assess the safety of clonidine in other clinical settings, or younger children. 62