Elektif minör cerrahi planlanan çocuklarda kaudal anestezide levobupivakain ve levobupivakaine eklenen fentanilin anestezi yeterliliği ve postoperatif ağrı tedavisindeki etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of caudal levobupivacaine, levobupivacaine and fentanyl on the efficiency of anesthesia, postoperative pain in pediatric patients were planned to elective minor surgery
- Tez No: 242946
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SALİH ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmanın amacı elektif minör cerrahi uygulanacak pediatrik hastalarda (1.5 - 7 yaş) düşük hacim ve düşük konsantrasyonda bupivakain, levobupivakain ve levobupivakaine fentanil eklenerek yapılan kaudal bloğun anestezi yeterliliği ve postoperatif ağrı üzerine etkinliğini karşılaştırmaktır.Çalışmamız prospektif, çift kör olarak planlandı. Lokal etik kurul onayı ve bilgilendirilmiş ebeveyn onam formu alındıktan sonra elektif minör pediatrik cerrahi geçirecek 1.5-7 yaş arası, ASA I-II risk grubunda, 60 çocuk rastgele 3 gruba ayrıldı. Hastalara kaudal epidural yolla 0.5 ml/kg hacimde %0.125 bupivakain (Grup B) veya %0.125 levobupivakain (Grup L) ya da %0.125 levobupivakain + 0.5 mg/kg fentanil verildi.Hastalara premedikasyon için ameliyattan 30 dakika önce 0.1 mg/kg midazolam oral yolla verildi. Operasyon öncesi dört ölçekli sedasyon skalası ile sedasyon derecesi kaydedildi. Hastaların KB, KH ve SpO2'u monitörize edildi. Kaudal blok yapıldıktan sonra hastalar supin pozisyona çevrildi. KB, KH, ve SpO2 kaudal bloktan önce, kaudal blok sonrası 5., 10., 15., 30. dk'larda, operasyon bitimi ve postoperatif 15. dk'da kaydedildi. Operasyon sonrası derlenme odasında hastaların sedasyon skalası ve postoperatif ağrı skalası ( CHIPPS) değerlendirildi. Sedasyon skalası 2'nin üzerinde olan hastalara 0.1 mg/kg midazolam verilerek sedasyonları sağlandı. Ağrı skalası 5'in üzerinde olan hastalara da 10-20 mg/kg rektal parasetamol verilerek hastaların ağrı duymalarının engellenmesi amaçlandı. Hastaların servise gönderilme kriterleri ağrısız, sakin ve Aldrete skalasının 9'dan büyük olmasını içerdi. Hastalar 24 saat süreyle analjezik ihtiyacı, ilk analjezik zamanı ve yan etkiler yönünden takip edildi.KB ve KH postoperatif 15. dk'da Grup LF'de Grup L ve B'ye göre düşüktü. İlk analjezik ihtiyacı zamanı Grup LF'de Grup B ve L'den daha fazla idi. Ayrıca PACU'daki ek analjezik gereksinimi Grup B ve L'de Grup LF'ye göre daha fazlaydı.Sonuç olarak pediatrik hastalarda bupivakainin kaudal blokla etkisi çok çalışılmış, çeşitli ilaç kombinasyonlarıyla etkinliği gösterilmiştir. Levobupivakainin etkileri için daha fazla çalışmalara ihtiyaç vardır. Biz bu çalışmamız sonucunda elektif minör cerrahilerde kaudal blok ile düşük doz levobupivakain ile bupivakain arasında anestezi yeterliliği ve postoperatif analjezi bakımından fark bulunmamakla birlikte, levobupivakaine fentanil eklendiğinde daha iyi bir analjezi sağladığını gördük.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare low volume and low consantration of bupivacaine, levobupivacaine, levobupivacaine and fentanyl on the efficiency of anesthesia and postoperative pain via caudal block in pediatric patients were planned to elective minor surgery.Our study was planned prospective and double blind manner. After local ethics committee approval and obtaining informed consent from the parents, 60 children, aged 1.5-7 years, ASA I-II risc group, undergoing elective minor pediatric surgery, were randomly allocated to one of three groups. They received via a caudal epidural either 0.5 ml/kg bupivacaine 0.125 % ( Group B ) or 0.5 ml/kg levobupivacaine 0.125 % ( Group L ) or 0.5 ml/kg levobupivacaine 0.125 % + 0.5µg/kg fentanyl ( Group LF ).Patients were given 0.1 mg/kg midazolam before operation 30 minutes for premedication oral way. Degree of sedation was evaluated with four point sedation scale preoperatively. Blood pressure (mmHg), heart rate, peripheral oxygen saturation (SpO2) were monitored before the operation. After applying caudal block patients were turned to supin position. BP, HR and SpO2 were recorded at preoperatively, postcaudal 5., 10., 15., 30. minutes, after the operation and postoperative15. minutes.Sedation scale and postoperative pain scale (CHIPPS) of the patients were evaluated in to Post anesthesia Care Unit (PACU). Patients having sedation scale above 2 were given 0.05 - 0.1 mg/kg midazolam and sedation was provided. The patients having postoperative pain scale above 5 were given 20 mg/kg rectal parasetamol aiming to stop pain. The criteria for the patients to be sent to the service included being painless, calm and an Aldrate scale above 9. The patients were observed for their analgesic need, first analgesic time and adverse effects for 24 hours.BP and HR in Group LF were lower than in Group B and Group L at postoperative 15. minutes. First analgesic requirement time in Group LF was greater than in Group B and Group L. Moreover additional analgesic requirement in PACU in Group B and Group L were greater than in Group LF.In conclusion, the effect of bupivacaine on caudal block in pediatric patients has been studied several times and its efficacy with various drug combinations been shown. More future studies needed for the effects of levobupivacaine. With the results of this study as we observed no difference between low dose levobupivacaine and bupivacaine on anesthesia efficiency and postoperative analgesia in minor elective surgeries performed with caudal blokade. In addition we observed better analgesia when levobupivacaine added fentanyl.