Alt batın operasyonu geçirecek pediyatrik olgularda postoperatif analjezi amacıyla uygulanan rektal Parasetamol ile kaudal Bupivakain'in etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 99345
 - Danışmanlar: PROF.DR. M. ERDAL GÜZELDEMİR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: GATA
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI. ÖZET Çalışmamızda, alt batın operasyonu uygulanan çocuk olgular seçilmiştir. Operasyon sonrası kaudal epidural aralığa tek doz bupivakain uygulaması ile, rektal yoj ile parasetamol uygulaması karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmayı; operasyon sonrası analjezi, uygulamanın güvenilirliği, yan etkileri, uygulanabilirliği açısından yapmayı amaçladık. GATA Etik kurulunun onayı alındıktan sonra, GATA Çocuk Cerrahisi A.D.'da alt batın cerrahi operasyonu planlanan, ailelerinden yazılı onamları alınan 2-9 yaş arası ASA I grubu 22 olgu çalışmaya alındı. Olgular operasyondan 30 dakika önce aileleri ile birlikte premedikasyon odasına alındı ve 0,5 mg/kg midazolam, 0,04 mg/kg atropin ve tatlandırmak amacıyla bir miktar meyve suyundan oluşan premedikasyon, oral yol ile verildi Operasyon salonuna alınan olgular noninvaziv tansiyon ölçer, EKG ve pulse oksimetre ile monitörize edildiler. Yapılan ilk ölçümler preoperatif hemodinamik kontrol değerleri olarak kabul edildi. Sistolik arteryel basınç (SAB), diyastolik arteryel basınç (DAB), ortalama arteryel basınç (OAB), dakikadaki nabız sayısı ve Sp02 değerleri operasyon sonuna kadar her 5 dakikada bir kaydedildi. Olgular rastgele iki gruba ayrıldı (n=ll). Her iki gruptaki olgulara, anestezi indüksiyonu i.v. verilecek % 2,5'luk tiopental'dan 5 mg/kg ile, entübasyon ise 0,5 mg/kg atraküryum ile sağlandı. Anestezi 3 L/dak 02 ve 3 L/dak N20 ve % 1-2 isofuloran ile solutularak sürdürüldü. Grup I' deki (n=ll) olgulara, operasyon bitiminde olgu uyandırılmadan önce, sağ yan yatırılarak steril koşullarda özel iğne ile (Plexufix® B-BRAUN) kaudal aralıktan epidural mesafeye, uygun teknikle girilerek % 0,25'lik bupivakain'den 1 ml/kg uygulandı. Grup II' deki olgulara (n=ll), 15 kg'a kadar olan olgulara bir adet 120 mg'lık parasetamol suppozütuvar (supp), 15 kg'ın üzerindeki hastalara iki adet parasetamol supp. rektal yoldan yine operasyon bitiminde hasta uyanmadan uygulandı. Olguların SAB, DAB, OAB, dakikadaki nabız sayısı değerleri ve Objektif Pediyatrik Ağrı Skalası (OPAS) değerleri operasyon bitiminden sonraki l.,2.,3, ve 4. saatlerde kayıt edildi. Olguların ağrı skorlaması (OPAS) ile, ebeveynlerinin yanında yapıldı. Grupların SAB, DAB, KAH,ve Sp02'da klinik ve istatistik olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
VII. ingilizce özet In our study we aimed to provide postoperative analgesia in lower abdominal surgery cases at children. For this purpose we administered single dose of bupivacaine into caudal epidural space or oaracetamol by rectal route. So we compared postopretive analgesia effectiveness, the reliability of two techigues, side effects and practibality. After approval of GATA Ethic Comitee, ASA Group I 22 chidren, aged between 2-9 years, which will you undergo lower abdominal surgery, were included into the study with written permission of their families. Children were taken into the premedication room with families 30 minutes before the operation and premedication fluid, consisting 0,5 mg/kg of midazolam, 0,04 mg/kg of atropine and a little amount of sweetener, were given by oral route. Cases were monitorized in opertion room by noninvazive blood pressure measurement, ECG and pulse oxymeter. The first measured data were assumed as preoperative hemodinamic control values. Systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure (DAP), mean arterial pressure(MAP), minute heart beat number and Sp02 values were recorded at every 5 minutes until the end of operation. For both group, anesthesia was induced 5 MG/KG OF %2,5 thiopental and entubation conditions were supplied by 0,5 mg/kg of atracurium through the, i.v. route. Anesthesia was maintained by 3 L/min. of N20 and % 1-2 MAC of isofluorane. In Group I cases (n:ll) at the end of operation before awaking, by appropriate technique at patient tilted towards his right side special needle (Plexufix, B-BRAUN) were inserted into epidural space through caudal opening in sterile conditions. By this technique 1 ml/kg of % 0,25 bupivacaine suppozituar, for cases weighhing more than 15 kg two pieces of the same drug were administered by rectal route again before awaking. The SAP, DAP, MAP, minute heart beats and Objetive Pain Scale (OPPS) values were recorded after the postoperative l.,2.,3., and 4. hours. The pain scoring of cases (OPPS) were measured by the accompaniance of their families. There were no statistically and clinically significant differnces between the SAP, DAP, heart beat rate and Sp02 data of the two groups.