Midazolam-ketamin, midazolam-fentanil anestezisinin hemodinamik etkileri ve postoperatif derlenme özellikleri
  1. Tez No: 49605
  2. Yazar: BİRSEN EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. NEBAHAT SİVRİKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
35 7. ÖZET Midazolam suda çözünür, kısa etki süresine sahip bir imidazobenzodiazepin türevidir. Analjezik özellik taşımaz. Anestezik olarak midazolam uygulandığında analjezik etki fentanil, alfentanil veya sufentanil gibi opioid analjezikler ile sağlanmaktadır. Çalışmamızda midazolam infüzyonu ile fentanil (i.v., bolus) veya ketaminin subanestezik dozda infüzyonunu uyguladık. İki anestezi uygulamasının hemodinamik etkilerini ve postoperatif derlenme özelliklerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda ASA l-ll grubu, ortopedi operasyonu geçirecek 40 olgu randomize olarak iki gruba ayrıldı. Birinci gruba anestezi idamesinde midazolam (0.12-0.3 mg/kg/st) ve ketamin (10-20 ug/kg/dak.) infüzyonu uygulandı. İkinci gruba midazolam (ilk on dakika 0.42 mg/kg/st daha sonra 0.12 mg/kg/st) ve gereğinde 30-40 dakika ara ile fentanil (0.05-0.10 mg, i.v., bolus) uygulandı. Her iki grupda olgular oksijen, azotprotoksit (3+5 L/dak) karışımı île manuel olarak ventile edildi. Midazolam-fentanil grubunda indüksiyondan sonra SAB, DAB, OAB ve KAH değerleri indüksiyon öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde azaldı (p0.05). Birinci grupda postoperatif 30. ve 60. dakika Pa02 değerleri (82.1 ±4.1 mmHg ve 88.4±4.1 mmHg), indüksiyon öncesine göre (94.3±2.8 mmHg) düşüktü (p0.05). PaC02 değeri postoperatif 30. ve 60. dakikada (42.7±4.1 mmHg ve 40.1 ±2.2 mmHg) indüksiyon öncesine (38.65±3.1) göre yüksek bulundu (p0.05). İkinci grupda Pa02 değeri postoperatif 30. ve 60. dakikada (78.4±2.8 mmHg ve 87.1 ±2.7 mmHg) indüksiyon öncesine göre (95.25±3.5) azaldı (p2 ve PaC02'deki istatistiksel olarak anlamlı bu değişiklikler, klinik müdahale gerektirecek düzeyde değildi.
Özet (Çeviri)
37 8. SUMMARY Midazolam is a water soluble benzodiazepine derivative with a short half life. It doesn't possess analgesic property. When midazolam applied as an anesthetic analgesic effect is obtained by use of opioid analgesics such as fentanyl, sufentanil or alfentanil. In our study we combined midazolam infusion with fentanyl (i.v., bolus) or ketamine infusion at subanesthetic dosage. We aimed to search hemodynamic effects and postoperative recovery characteristics of the two anesthetic methods. In our study, 40 patients, in ASA l-ll group, who will be undergone orthopedics operation were divided into two groups randomly. For maintenance of anaesthesia midazolam (0,12-0,3 mg/kg/hr) and ketamin (10-20 ug/kg/min) infusion were applied to the first group. To the second group, midazolam (0.42 mg/kg/hr. for first 10 minutes then 0.12 mg/kg/st) and fentanyl (0.05-0.10 mg, i.v, bolus) were given in 30-40 minutes when necessary. Patients in each group were ventilated manually with a mixture of oxygen and nitrous oxide (3+5 L/min). In the midazolam-fentanyl group, systolic blood pressure (SBP), diastolic blood pressure (DBP), mean blood pressure (MPD) and heart rate (HR) were decreased after induction in significant amount (p0.05). In the first group, Pa02 values at 30. and 60. minute (82.1 ±4.1 mmHg and 88.4±4.1 mmHg) were lower than the preinduction value (94.3±3.1) (p0.05). PaC02 values at the 30th and 60th. minute (42.7±4.1 mmHg, 40.1 ±2.2 mmHg) were higher than the preinduction value (38.65±3.1) (p0.05).