People's engagement in political action: The case of Istanbul park forums
Halkın politika yapmaya katılımı: İstanbul park forumları incelemesi
- Tez No: 496064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA İLAY ÖRS ROMAİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu tezde, 2013 yılının yazında sosyal protesto hareketi olarak bilinen Gezi olaylarıyla birlikte ortaya çıkmış olan İstanbul park forumlarına genel bir bakış sunmaktayım. Gezi olaylarının fevri, kısa ömürlü ve neticesiz olması gibi eleştirilere karşılık, bu çalışma Gezi olaylarının yeni bir demokratik bilincin (Gezi ruhu) ve İstanbul park forumları olarak bilinen yeni siyasi aksiyonların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu çalışma, 'siyaset'i tanımlamak üzere Hannah Arendt'in politik düşüncesine başvurmaktadır. 1,5 yılı aşkın bir süre içinde İstanbul'da yer almış iki park forumunu, tüm forumların temsil edildiği koordinasyon toplantılarını ve üç farklı forumun bir araya geldiği birleşik toplantıları kapsayan çalışma, Arendt'in geliştirdiği'vita activa' kavramı üzerinden teorik çatısını kurmaktadır. Tezde ayrıca, katılımcılarla gerçekleştirilmiş yüz yüze mülakatlar da kullanılmıştır. Arendt'in siyasi düşüncesinin gözüyle, park forum süreçlerini ele alan bu tez çalışması, Gezi olaylarının neticesi olarak alternatif bir siyasi bakış açısı sunmaktadır. Siyasi gelişmeleri kent ve kişiler perspektifinden değerlendirmenin, Gezi hareketini siyasi analizini yaparken bizlere gerekli ve isabetli akışı sağlayacağını savunmaktayım. Bu çalışma, Türkiye'de demokrasinin gelişimini talep eden gruplar ve ülkenin rejimi arasındaki siyasi bağın aracı olarak forumların ortaya çıktığını; yerel ve ulusal siyasi etki yaratmak isteyen gruplar için bu fonksiyonu temin ettiğini ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation presents an overview of the Istanbul park forums that emerged in parallel with social protest movements known as Gezi events in summer 2013. Despite the criticism that Gezi events were short-lived, impulsive and non-conclusive, I argue that they asserted a long lasting influence that will shape a new generation of democratic consciousness (Gezi Spirit) and new forms of political action, such as Istanbul park forums. Through original data gathered from two individual park forums, three-way sessions of three participant park forums and the coordination meetings of all Istanbul park forums, as well as additional data from face-to-face interviews with forum participants collected over one and a half years, I develop an analytical framework centering on the Arendtian notion of 'vita active'. With that, I argue that reflecting upon political developments through the perspective of people and urban space provides the insights to better understand the politics of the Gezi movement. My thesis suggests that the Istanbul park forums, the street and the urban squares have assumed the key function of becoming the link between those who wish to transform the qualities of democracy and the regime at large, by creating influence over local and national policy-making processes.