Testing the validity of the Lucas critique empirically
Lukas eleştirisinin geçerliliğinin ampirik olarak test edilmesi
- Tez No: 496063
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Lukas'ın (1976) Nobel Ödülü almasına büyük katkı sağlayan eleştirisi (LE) makroekonomik politikaların üretilmesi ve uygulanması üzerinde oldukça etkili olmuştur. Oldukça önemli ve etkin bir kavram olan LE, rasyonel beklentiler dikkate alınmadan yapılan bütün ekonometrik çalışmaların sonuçlarının güvenilmez olduğunu iddia etmektedir. İlk ortaya atıldığında“hipotez”olarak tanımlanan bu eleştiri, daha sonra teori olarak kabul görmüştür ama bu derece sarsıcı eleştiri, ampirik olarak köklü bir destek ya da red bulamamıştır. Bu bilgiler ışığında hazırlanan tezim, 3 ana bölümden oluşmakta olup, köklü politika değişikliklerinin yaşanmasına temel oluşturan global kriz dönemi için Lukas Kritiği'nin geçerliliğini literatürde de kullanılan süper dışsallık ve yapısal kırılma testleri kullanılarak ampirik olarak test etmeyi amaçlamaktadır. İlk bölümde, 1990-2015 yılları arasında 3-aylık Amerika verileriyle Phillips Eğrisi ve Getiri Eğrisi modelleri kullanılarak Global Finansal Kriz dönemi için Lukas Eleştirisi'nin geçerliliği sınanmıştır. 2008'den bu yana yapılan parasal genişlemeler (QE) ve FED eski başkanı Bernanke'nin Mayıs 2013 tarihinde yaptığı konuşmasının modellerde yapısal kırılma meydana getirip getirmediğine bakılmıştır. Çıkan sonuçlara göre Global Finansal Kriz periyodu için, Lukas Eleştirisi geçerlidir. Ayrıca, Phillips eğrisinin bir başka versiyonu olan ileriye dönük bileşen eklenmiş hali, aynı alt periyotlar için kırılma göstermeyerek geleceğe yönelik beklentilerin önemini gözler önüne sermiştir. İkinci bölümde, Global Finansal Kriz akabinde FED tarafından gerçekleştirilen Para Politika değişikliklerinde Lukas Kritiği'nin geçerliliği Süper Dışsallık (Superexogeneity) testi kullanılarak test edilmektedir. 1990-2015 yılları arasında üç aylık dönemlerde derlenen Amerika verileri ile, Servet, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) ve Hazine bonosu faiz oranı Marjinal model olarak kullanılırken, para arzı da Koşullu model (Conditional model) olarak kullanılmıştır. Sonuç olarak Süper dışsallık reddedilmiş ve Lukas eleştirisini destekler sonuç bulunmuştur. Son bölümde ise, Türkiye'de hükümet harcamalarının GDP üzerindeki etkisi 2000-2015 yılları arasında Süper Dışsallık testi kullanılarak araştırılmıştır. Zayıf Dışsallık ve Yapısal değişmezlik şartları sağlandığı için, Türkiye'deki Global Finansal Kriz dönemi için hükümet harcamalarının GDP üzerinde Süper Dışsal olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kriz dönemindeki politika rejim değişikliği, hükümet harcamalarında yapısal bir değişime neden olmadığından, Lukas eleştirisini destekler bir sonuç bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The critique (1976) that made Prof. Robert E. Lucas winner of the Nobel Prize in 1995 has been very influential in the determination and application of macroeconomic policies. The Lucas Critique (LC) is so crucial that it influences almost all econometric research but it does not consider expectations, and so the consequences cannot be reliable. Although the LC was called a hypothesis, since its inception it has been considered as a theory, but importantly, it is still missing solid empirical support. In the light of this information, this thesis consisting of three main chapters, aims to test the validity of the Lucas Critique during the global financial crisis, which forms a basis for fundamental political changes. In order to test the LC empirically, super exogeneity and structural break tests are implemented to a set of models from the literature. In the first chapter, we attempt to test the validity of the LC through the conventional Phillips Curve and Term Structure Models between 1990 and 2015 using quarterly data. In doing so, we check whether the models carry structural breaks at all the occurrences of quantitative easing (QE) since 2008, including the FED's former chairman Bernanke's speech of QE tapering in May, 2013. Results show that the Lucas Critique is supported for the period of the global financial crisis. Besides, our amended model of the Phillips Curve, with a forward-looking component which validates the importance of future expectations formed by the policy itself does not reveal any breaks between the same sub-samples. In the second chapter, we aim to test the validity of the LC for the substantial change in post-crisis monetary policy of the FED by using the Superexogeneity test, rejection of which lends support to the LC. We make use of quarterly U.S. data from 1990 to 2015. While wealth, Gross Domestic Product (GDP) and Treasury Bill rate are used for the marginal models, the money demand is used for the conditional model. As a result, we reject superexogeneity and our results provide support for the LC. In the last chapter, the effect of government expenditure on GDP in Turkey is investigated from 2000Q1-2015Q4 by the superexogeneity test. Both conditions of weak exogeneity and structural invariance are satisfied. Therefore, government expenditure is said to be superexogenous to GDP which means that the Lucas Critique is refuted. Moreover, the policy regime shift for the period of the global financial crisis in Turkey did not cause structural variance in government expenditure.