Multivariate analysis of employee career changes
Çalışanların kariyer değişimlerinin çok değişkenli analizi
  1. Tez No: 496065
  2. Yazar: CANAN YILDIRIM DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GENÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organizasyon Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez çalışması kariyer gelişimi konusunu incelemektedir. Çalışma, profesyonellerin kariyer hareketleri ile sosyo demografik, sosyal ve beşeri sermaye özellikleri arasındaki ilişkiyi analiz etmeyi amaçlamaktadır. Sosyodemografik özellikler arasında yaş, cinsiyet, medeni durumu bulunmaktadır. Bireylerin beşeri sermayesi eğitim düzeyi, yabancı dil bilgisi, toplam çalışma süresi, toplam iş değişikliği sayısı, rotasyon deneyimi ve üst düzey bir üniversiteden mezun olup olmaması yoluyla elde edilir. Öte yandan, üye olunan topluluklar ve ikamet yeri üzerinden sosyal sermayenin çalışanların kariyer değişiklikleri üzerinde olası etkileri saptanmaktadır. Bu amaçla, çalışanların profesyonel olan ve profesyonel olmayan kurum üyelikleri ile erken iş hayatı dönemi, üniversite topluluk üyelikleri ele alınmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemleri uygulanmıştır. Bu kapsamda, 2529 profesyonelin özgeçmişi üzerinden veri toplanmıştır. Kariyer yönetimi literatüründe, belirli bir uzmanlık alanı, belirli bir şirket veya belirli bir üniversite mezunlar grupları üzerine daha çok odaklanıldığından; sektör, şirket ve okul gibi ortak noktası bulunmayan bir profesyonel grup üzerinden kariyer gelişiminin incelenmesi, bu çalışmayı farklı kılan unsurlardan birini oluşturmaktadır. Bireylerin sosyo demografik, sosyal ve beşeri sermaye özelliklerinin kariyerlerini nasıl etkilediğinin tesbiti için tanımlayıcı istatistiksel analizler ve çok değişkenli lojistik regresyon modelleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study explores the topic of Employee Career Development. The study aims to analyze the relationship between the career progress of professionals with their personal and professional attributes including sociodemographic, social and human capital aspects. The sociodemographic characteristics include age, gender and marital status. The human capital of the individuals are investigated through education level, foreign language knowledge, total professional life experience, total number of job changes, rotation, and graduation from a top university. The social capital information on the other hand, is collected through the group affiliations. For this purpose the professional, non-professional affiliations and early career affiliations are taken under close focus. The study applies quantitative research methodology. Within this scope data is collected through the resumes of 2529 professionals. The career management research literature has specific focus on a particular area, such as a specific company, or a university graduates' alumni group. One of the areas that make this study a unique one is that the professionals under focus have experience from various industries, various companies and are coming from different backgrounds. Descriptive statistics and multinomial logistic regression models are applied to identify how the sociodemographic, social and human capital characteristics of the individuals are affecting the professional career progress.