The effect of separatism on the current Nigerian political climate: A case study of the Independent People of Biafra (IPOB)
Ayrımcılığın güncel Nijerya siyasi iklimi üzerindeki etkisi: Biafra Bağımsız Halkı (IPOB) üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 962226
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOUHAMED BACHIR DIOP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Biafra Yerli Halkı (IPOB), Nijerya'nın siyasi durumu derinden etkilemiş, istikrarsızlığı artırmış, resmi otoriteye itiraz etmiş ve etnik çatışmaları yoğunlaştırmıştır. IPOB Hareketi özellikle Güneydoğu bölgesinde, istikrarsızlığı artırarak, ulusal güvenlik ve uyum için sürekli olarak önemli bir tehdit oluşturmaktadır. Örgütün güvenlik yetkilileriyle çatışmalar, evde oturma emirlerinin uygulanması ve silahlı fraksiyonu ESN veya ilgili“bilinmeyen silahlı kişiler”tarafından iddia edilen saldırılar da dahil olmak üzere eylemleri, bölgede korku, endişe ve yaygın bir istikrarsızlık atmosferi yaratmıştır. IPOB, evde oturma emirlerinin ve sandık boykotları taleplerinin başarılı bir şekilde uygulanmasıyla görüldüğü üzere, Nijerya'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne açıkça tehdit etmektedir, ve Güneydoğu'daki devletin otorite tekeline meydan okumaktadır. Bu davranış, belirli bölgelerde seçmen katılımının azalmasına, seçim sonuçlarının güvenilirliğinin ve demokratik katılımın tehlikeye atılmasına neden oldu. Nijerya hükümetinin güçlü tepkisi ve tırmanışı, askeri operasyonlar, IPOB'nin terör örgütü olarak tanımlanması ve can kayıplarına yol açan çoklu çatışmalar da dahil olmak üzere, öncelikle güvenlik önlemlerine odaklanmıştır. Bu metodoloji, karşı üretken doğası, şiddeti artırması, hareketi radikalleştirmesi ve temeldeki sorunları ele almak yerine insan hakları ihlallerini yoğunlaştırması nedeniyle önemli eleştirilerle karşı karşıyadır. IPOB skandallara bulaşmış durumda ve Güneydoğu'nun içinden bile birçok kaynaktan önemli eleştiriler almaktadır. Eleştirmenler, IPOB'nin aşırı yöntemler ve şiddet kullandığını, kışkırtıcı söylem ve nefret söylemi kullandığını, şiddet içeren uygulamalara giriştiğini ve kamuoyunu etkilemek ve hedeflerini ilerletmek için yanlış bilgi ve propagandaya güvendiğini iddia edilmektedir. IPOB Güneydoğu'da yaygın bir desteğe ve meşruiyete sahip değil ve şiddet içeren taktikleri, yıkıcı evde oturma emirleri ve seçim boykotları bölgenin nüfusu ve ekonomisi üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle kınamaktadır. Grubun güçlü Igbo merkezli milliyetçiliği, ayrımcı özellikleri ve iç muhalefete karşı hoşgörüsüzlüğü nedeniyle eleştirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The Indigenous People of Biafra (IPOB) has profoundly influenced Nigeria's political landscape, exacerbating instability, contesting official authority, and intensifying ethnic conflicts. The movement consistently poses a significant threat to national security and cohesion, intensifying volatility, particularly in the Southeast region. The organization's actions, including confrontations with security authorities, implementation of sit-at-home mandates, and purported assaults by its armed faction ESN or related“unknown gunmen,”have fostered an atmosphere of fear, anxiety, and pervasive instability in the area. IPOB explicitly contests Nigeria's sovereignty and territorial integrity, as seen by the successful implementation of sit-at-home orders and demands for poll boycotts, highlighting IPOB's considerable influence and challenging the state's monopoly on authority in the Southeast. This behavior has resulted in diminished voter turnout in certain regions, compromising the credibility of electoral results and democratic engagement. The Nigerian government's forceful response and escalation have primarily centered on security measures, including military operations, the designation of IPOB as a terrorist organization, and multiple confrontations leading to casualties. This methodology faces substantial criticism for its counterproductive nature, exacerbating violence, radicalizing the movement, and intensifying human rights violations instead of tackling underlying issues. IPOB is embroiled in scandals and encounters significant criticism from multiple sources, even inside the Southeast. Critics allege that IPOB uses extremist methods and violence, deploying incendiary rhetoric and hate speech, engaging in violent enforcement, and depending on misinformation and propaganda to sway public opinion and forward its objectives. The IPOB lacks widespread support and legitimacy in the Southeast, and its violent tactics, disruptive sit-at-home orders, and election boycotts are condemned for their detrimental impact on the region's population and economy. The group's robust Igbo-centric nationalism faces criticism for its discriminatory characteristics and intolerance toward internal dissent.