Mergers and acquisitions insurance: assessment of differences in regional uptake across Americas, Emea and Asia from the perspective of Turkish market
Birleşme ve devralmalarda sorumluluk sigortası: Amerika, Avrupa-Orta Doğu-Afrika ve Asya'daki bölgesel farklılıkların Türk sigortacılığı açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 496084
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ODER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sigortacılık, İşletme, Law, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Birleşme ve satın alma faaliyeti, dünyada birçok hissedar grubu için önemli bir değer yaratma kaynağı olarak kabul edilerek güçlenmeyi sürdürüyor (Boyson, Gantchev & Shivdasani, 2017). Birleşme ve satın alma faaliyeti üzerinde etkisi olan faktörlerden biri, bu kurumsal faaliyetten elde edilen mali sonuçlar ile birlikte şirketlerin ve yöneticilerin birleşme ve satın alma girişimleri ile ilgili olarak sahip oldukları sorumluluk sigortalarıdır. (Lin, Officer & Zou, 2011). Birleşmeler ve satın almalar üzerine sigortanın bu etkisi göz önüne alındığında, bu çalışma, birleşme ve satın alma faaliyetinin kapsamını etkileyen bir faktör olan Şirket Birleşme ve Devralma Sorumluluk Sigortası için bölgesel farklılıkları belirlemeyi amaçlamaktadır. Birleşme ve satın alma (M&A), şirketlerin veya varlıkların birleştirilmesi anlamına gelmektedir ve önemli ölçüdeki herhangi bir işlemde daima bilinmeyen ve öngörülmeyen riskler bulunmaktadır. En iyi durum tespiti yapılmasına rağmen, anlaşma kapatıldıktan sonra bilinmeyen hususlar fark edilene kadar orada kalacaktır. W&I sigortası olarak bilinen, birleşme ve devralma sorumluluk sigortası, hisse alım anlaşmasında yer alan garantilerden doğan bir ihlal durumunda yasal maliyetler ve giderler dahil olmak üzere sigortalıya (bu satıcı ya da alıcı olabilir) potansiyel finansal kayıplardan dolayı teminat sağlayacaktır. Her iki tarafın taahhütlerini (örneğin; Mali Tablolar, Vergiler, Sözleşmeler, Fikri Mülkiyet, Çalışanlar, Davalar, Uyumluluk, Mülkiyet, Varlıklar, Çevre, Veri, Temel Bilgiler, Sigorta, Emeklilik bilgileri vb.) bir sigorta kapasitesiyle karşılamak, bir taraftan anlaşma yapmanın doğal riskini önemli ölçüde azaltırken ve bir taraftan da anlaşmaya varmak ve anlaşmayı kapatmak için gereken zamanı en aza indirmeye yardımcı olacaktır. Sigortacının bakış açısından, farklı bölgelerdeki birleşme ve satın alım işlemleri için sigorta teminatı sağlayabilmek, bölgelere göre farklı hukuk, finans ve sigorta uygulamalarını anlamayı gerektirmektedir. W&I (Taahhüt ve Teminat) Sigortasını anlamak, işlemde yer alan her iki tarafın olası ihlallerini anlamayı ve bunları bölgesel hukuk, yönetmelikler ve finansal karmaşıklık perspektifiyle derecelendirmeyi gerektirir. Bu durum, sigortacılara, birleşme ve devralma işleminde tercih edilen ya da edilmeyen sigortalanabilir taahhütleri değerlendirmeleri için yardımcı olacaktır. Bu araştırmada, çalışmanın tasarımını destekleyen pozitivizm araştırma felsefesine sahip olarak, farklı bölgelerde ele alınan W&I sigortasının kapsamının değerlendirilmesinde istatistiksel analiz kullanılmıştır. W&I sigortasının boyutu, birleşme ve satın alma faaliyeti hacmiyle karşılaştırılarak, bölgeler arasındaki mevcut sorumluluk sigortacılığındaki farklılıkların belirlenmesi sağlanacaktır. Çalışmada, W&I sigortasının boyutu ve araştırma kapsamındaki farklı bölgelerdeki birleşme ve devralmaların hacmi için ikincil veriler kullanılacaktır. Bu bağlamda, bölgedeki ülkelerin finansal karmaşıklıkları, kanun ve düzenleyici uyumu ile karşılaştırılmıştır. Örnek inceleme olarak Türkiye'deki şirket birleşme ve devralmalarını düzenleyen kanunlar ile W&I sigortası konseptleri üzerinde durularak, bu sigorta türünün gelişmekte olan pazarlarda potansiyel hacmine ulaşmasına katkı sağlayabilecek hususlar tartışılmıştır. Araştırma, asgari olarak, dahil edilmesi gereken temel öğeler olarak Amerika, Avrupa – Orta Doğu – Afrika (EMEA) ve Asya bölgelerini ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Merger and acquisition activity continues to be strong across the world with this corporate activity considered as a key source of shareholder value creation for many shareholder groups (Boyson, Gantchev & Shivdasani, 2017). One of the factors that has been to have an impact and influence on resulting merger and acquisition activity, and the financial outcomes from this corporate activity is the liability insurance that the firms and executives have in relation to merger and acquisition initiatives (Lin, Officer & Zou, 2011). Given this influence of insurance on mergers and acquisitions, this research seeks to determine the differences in regional uptake for this particular factor that impacts the extent of merger and acquisition activity. Mergers and acquisitions (M&A) is a term that refers to the consolidation of companies or assets and the reality is that any transaction of significant scale always contains unknowns and unforeseeable risks. Despite conducting the best due diligence, the unknowns will remain as they were until they may emerge and realized after the deal is closed. M&A insurance, known as Warranty and Indemnity insurance, in case of a breach arising from the warranties contained in share purchase agreement, will provide an indemnity in respect of the potential financial losses to the insured, (this may be either the vendor or the purchaser) including legal costs and expenses Covering the Warranties (such as: Financial Statements, Tax, Contracts, Intellectual Property, Employee, Litigation, Compliance, Property, Assets, Environmental, Data, Fundamentals, Information, Insurance, Pensions) of Both Buyers and Sellers with an insurance contract, can significantly reduce both parties' inherent risk in doing a transaction, and in turn help to minimize the time needed to reach an agreement and close the deal. From the underwriter's perspective, providing insurance coverage for the M&A in different regions requires the understanding of different law, finance and insurance practices per region. Understanding the Warranty and Indemnity insurance (M&A insurance) requires understanding the potential breaches of both parties and grading them with the perspective of regional law, regulations and financial complexity. This can help capacity providers to assess more or less favourably insurable warranties of a M&A. The research will have a positivism research philosophy underpinning the research design. Statistical analysis will be used in the assessment of the extent of W&I insurance that is taken up across the different regions. The size of W&I insurance will be compared to the volume of merger and acquisition activity to determine the differences in the uptake of liability insurance that exists among the regions across the world. The research will utilise secondary data for the size of the W&I insurance and volume of mergers and acquisitions across the different regions included in the scope of the research. In this respect, the financial complexities of the countries in the regions are compared with the levels of law and regulatory compliances. As a case study; the laws governing the M&A activity in Turkey and the W&I insurance concept against to potential warranty breaches are emphasized. The issues which can contribute to reach the potential of the market penetration of W&I insurance are discussed. As a minimum, the research will consider the Americas, Europe-Middle East-Africa (EMEA) and the Asia regions as the initial regions to be included.