Yozgat koşullarında macar fiğinin (Vicia pannonica crantz) kalite ve verimi üzerine farklı toprak işleme yöntemleri ve tohum oranlarının etkisinin belirlenmesi
Determination the effect of seed rates and tillage methods on yield and quality of hungarian vetch (Vicia pannonica crantz) in yozgat conditions
- Tez No: 496127
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Araştırmada, Macar fiğinin (Vicia pannonica Crantz) ot ve tohum verimi ve bazı kalite özellikleri üzerine toprak işleme yöntemleri (sıfır toprak işleme, azaltılmış toprak işleme, geleneksel toprak işleme) ve tohum oranlarının ( 8, 10, 12, 14, 16 kg/da)etkileri incelenmiştir. Çalışmada bitki materyali olarak Macar fiğinin“Beta”çeşidi kullanılmıştır. Araştırma Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada birinci ve ikinci yıl ortalama gerçek bitki boyu, doğal bitki boyu, yeşil ot verimi, kuru ot verimi, ham protein oranı, ham protein verimi, ADF ve NDF oranları, tohum verimi, tohum ham protein oranı ve verimi değerleri karşılaştırılmıştır. İki yıllık sonuçlara göre; sıfır, azaltılmış ve geleneksel toprak işleme yöntemlerinde sırasıyla ortalama gerçek bitki boyu 93.84 cm, 94.01cm, 93.32cm, doğal bitki boyu 63.88cm, 54.26cm, 54.81cm, yeşil ot verimi 25.67t/ha, 27.07t/ha,27.60t/ha, kuru ot verimi 6.92t/ha, 7.10t/ha, 7.36t/ha, tohum verimi1.68t/ha, 1.69t/ha, 1.58t/ha olarak elde edilmiştir. Her iki yılda da çeşitlerin P, K, Ca ve Mg içerikleri yeterli seviyede bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine yield and some quality features of Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz) under no-tillage, reduced tillage and conventional tillage systems and different seed ratios in Yozgat ecological conditions during 2015 and 2016 seasons. As plant material 'Beta' variety of Hungarian vetch was used. The experiment was arranged in Split Plots Design with three replications. Average real plant height, natural plant height, fresh herbage yield, dry herbage yield, crude protein ratio, ADF and NDF ratios, seed yield, seed crude protein ratio and yield values in the first and second year were investigated. Over the years; average real plant height was 93.84 cm, 94.01 cm, 93.32cm and, natural plant height was 63.88 cm, 54.26 cm, 54.81 cm and, fresh forage yield was 25.67 t/ha, 27.07 t/ha, 27.60 t/ha, and, dry forage yield was 6.92 t/ha, 7.10 t/ha, 7.36 t/ha, seed yield 1.68 t/ha, 1.69 t/ha, 1.58 t/ha respectively for no-tillage, reduced tillage and conventional tillage systems. P, K, Ca and Mg contents in all treatments have been found in sufficient level in both years.