Yozgat koşullarında yem bezelyesi ve Macar fiği ile tritikale ikili karışımlarında ot ve silaj kalitesinin belirlenmesi
Determination of forage and silage quality in tritikale binary mixtures with fodder pea and Hungarian vetch in Yozgat conditions
- Tez No: 779291
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDİNE ÇOPUR DOĞRUSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışma farklı oranlarında macar fiği (Vicia pannonica Crantz.), yem bezelyesi (Pisum sativum L.) ile tiritikalenin (X triticosecale Wittmack.) karışımlarından hazırlanan silajlarda kalitenin belirlenmesi amacıyla planlanmıştır. Bu amaçla planlanan çalışma Yozgat Bozok Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Merkezi arazisinde 2021-2022 vejetasyon döneminde yürütülmüştür. Ekim işlemi her baklagil için 4 farklı oranda (%80MF-YB+%20T, %60MF-YB+%40T, %40MF-YB+%60T, %20MF-YB+%80T) ve yalın olarak ekim ayı içerisinde yapılmıştır. Deneme Tesadüf Blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Hasat yalın tahıllar ve karışımlarda tahıllar süt olum, yalın baklagillerde ise çiçeklenme döneminde yapılmıştır. Silaj için hasat edilen bitkiler 1 kg'lık kavanozlara hava almayacak şekilde sıkıştırılarak 25±2 oC'de 45 gün süre ile muhafaza edilmiştir. Silaj örneklerinde; pH, flieg puanı, kuru madde, ham protein, laktik asit, asetik asit, bütirik asit, potasyum (K), fosfor (P), kalsiyum (Ca), magnezyum (Mg), demir (Fe), içerikleri belirlenecektir. Sunulan projede organik asitlerin (laktik, asetik ve bütirik asit) analizi, Yozgat Bozok Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde bulunan HPLC (yüksek performanslı sıvı kromatografi) cihazında hizmet alımı ile gerçekleştirilecektir. Sonuç olarak elde edilen veriler; farklı bitki gruplarından farklı oranlarda hazırlanan silajların hem fiziksel hem de kimyasal kaliteleri ortaya konulacaktır. Ayrıca organik asitler kuru madde ve protein oluşumunu artırması ve mikrobiyal aktivitelerin oluşumunu engellemesi ile doğrudan ilişkili olması hazırlanan yalın ve karışım silajlarında bu özellikler üzerine olan etkileri saptanabilecektir.
Özet (Çeviri)
The study was planned to determine the quality of silages prepared from mixtures of Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.), forage pea (Pisum sativum L.) and triticale (X triticosecale Wittmack.) in different proportions. The study planned for this purpose was carried out in Yozgat Bozok University Application and Research Center in the vegetation period of 2021-2022. Sowing was done in 4 different ratios (80%MF-YB+20%T, 60%MF-YB+40%T, 40%MF-YB+60%T, 20%MF-YB+80%T) for each legume and pure in October. Experiment was set up according to the Random Blocks trial design with 3 replications. Harvesting was done during the milking period of the cereals in lean cereals and mixtures, and during the flowering period in lean legumes. The plants harvested for silage were compressed into 1 kg jars in an airtight manner and stored at 25±2 oC for 45 days. In silage samples; pH, flieg score, dry matter, crude protein, lactic acid, acetic acid, butyric acid, potassium (K), phosphorus (P), calcium (Ca), magnesium (Mg), iron (Fe) contents will be determined. In the presented project, the analysis of organic acids (lactic, acetic and butyric acid) will be carried out with service procurement in the HPLC (high performance liquid chromatography) device within the Yozgat Bozok University Science and Technology Application and Research Center. The resulting data; Both physical and chemical qualities of silages prepared at different rates from different plant groups will be revealed. In addition, since organic acids increase dry matter and protein formation and prevent the formation of microbial activities, their effects on these properties can be determined in prepared lean and blended silages.