Comparative analysis of ottoman palaces in palestine and Turkey with emphasis on ornamentation
Palatinim ve Türkiye'de Osmanlı saraylarının karşılaştırmalı anasinasyon ile sinema üzerine
- Tez No: 496136
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ÇİĞDEM GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yapıyı, yapımcılarını ve kullanıcılarını anlatan süslemeler, mimarinin önemli bir parçasıdır. Bu araştırmada Doğu Akdeniz'de Mısır, Yunan, Roma ve İslam dönemlerinden süslemenin gelişimi incelenmiş ve Filistin'deki süslemelerin yanı sıra Türkiye de ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Analizin gerçekleştirilebilmesi için sembolizm ve süs sınıflandırma konseptlerinin gözden geçirilmesi gerçekleştirilir. Ayrıca, Doğu Akdeniz bölgesinde süslemeler, farklı medeniyetler, kültürler ve toplulukların üyelikleriyle zengin. Bu nedenle, çalışmadan, Filistin ve Türkiye'deki süslemelerin, benzer kültürel geçmişlerden etkilenip her ülkenin tabiatını ve topluluğunu koruduğu açıkça görülüyor. Dört sarayda süslemelerin kullanıldığı Türkiye ve Filistin'den seçilmiş vakalar; Topkapı Sarayı (İstanbul, Türkiye), Nemr Sarayı, Albdulhadi Sarayı ve Toukan Sarayı (Nablus, Filistin). Analiz sonuçları, her iki ülkedeki süslemelerin stilleri, sınıfları, türleri, geometrisi ve eklemelerinin birkaç benzerliğe sahip olduğunu gösterirken ana farklılıklar renk, karmaşıklık ve toplumsal statü etkisi üzerinde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Ornamentations are a significant part of architecture as it provides information about the structure, its builders and its users. In this research, a review of the ornamentation development in the Eastern Mediterranean region from the Egyptian, Greek, Roman, and Islamic periods is performed, in addition to the specific types of ornamentations in Palestine and Turkey are researched in detail. In order to perform the analysis, a review of symbolism and ornament classification concepts is carried out. Moreover, ornamentations in the Eastern Mediterranean region are rich with affiliations from different civilizations, cultures and communities. Therefore, it is evident from the study that the ornamentations in Palestine and Turkey have been mainly influenced by similar cultural backgrounds, while preserving each country's nature and community. Cases are selected from Turkey and Palestine in which ornamentations are used in four palaces; TopkapiPalace (Istanbul, Turkey), Nemr Palace, Albdulhadi Palace and Toukan Palace (Nablus, Palestine). The results of the analysis show that the styles, classes, types, geometry, and affiliations of ornamentations in both countries have several similarities, while the main differences are found in color, complexity and the impact of the social status.