Kalp cerrahisinde propofol ve desfluran ile oluşturulan önkoşullamanın miyokard korunmasındaki etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of preconditioning effects of propofol and desflurane on myocardial protection in cardiac surgery
  1. Tez No: 691463
  2. Yazar: CEREN KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASEMİN ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmada Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde temmuz – ekim 2010 tarihleri arasında elektif koroner arter baypas grefti planlanan ASA III; 18-69 yaş arası; 47 erkek, 13 kadın hasta olmak üzere toplam 60 hasta rastgele desfluran (grup D) ve propofol (grup P) olarak 30'ar kişilik 2 gruba ayrıldı. Anestezi indüksiyonu öncesi tüm hastalar 3 dakika süre ile % 100 oksijen ile solutularak preoksijenize edildi. İndüksiyon 1-2 mg/kg propofol, 3-15 mcg/kg fentanil 3 dakikada, 0.1mg/kg vekuronyum bolus intravenöz (iv) ile yapıldı. Her iki grup içinde anestezinin sürdürülmesinde hemodinami takibiyle 8-10 µgr/kg/saat fentanil infüzyonu kullanıldı. Grup D (n=30 hasta): Desfluran grubuna indüksiyonu takiben Ioc _ View ile bilinçsizlik indeks düzeyi cerrahi anestezik düzeyde (40-60) olacak şekilde Desfluran 0.5-2 MAK arasında başlanarak ameliyat sonuna kadar devam edildi. Grup P (n=30 hasta): Propofol grubuna Ioc _ View ile bilinçsizlik indeks düzeyi cerrahi anestezik düzeyde (40-60) olacak şekilde 1,5-4 mg/kg/saat propofol uygulanarak ameliyat sonuna kadar devam edildi. Ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 0-6-12-18 ve 24. saat kardiyak troponin ve BNP ile ameliyat öncesi, ameliyat sonrası 0-24-48. saat ve ameliyat sonrası 1. hafta CK, CK-MB değerlerini içeren laboratuar sonuçları; ameliyat verileri (kardiyopulmoner baypas süreleri, kros klemp süresi ve anastomoz sayısı); ekstübasyon zamanı, ameliyat sonrası inotrop ihtiyacı, İABP ihtiyacı, diyaliz ihtiyacı, yoğun bakımda kalış süresi, toplam hastanede kalış ve ölüm oranları kaydedildi. Çalışmamızda gruplara göre preop BNP, troponin, CK ve CK-MB ölçümleri arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. BNP ve CK ölçümlerinde Propofol ve Desfluran grupları arasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmadı. (p>0,05) Troponin ölçümlerinde; Propofol grubunun postop 0-6-24. saat ölçümleri Desfluran grubundan istatistiksel anlamlı yüksektir. CK-MB ölçümlerinde; Propofol grubunun postop 0.
Özet (Çeviri)
Background: This study aims to compare the effects of propofol and desflurane on hemodynamic parameters and myocardial protection in patients undergoing coronary artery bypass graft (CABG) surgery. Methods: Sixty patients who were scheduled for elective CABG surgery between July 2011 and October 2011 were included. The patients were divided into two groups as desflurane group (n=30) and propofol group (n=30). After anesthesia induction, desflurane was given at minimum 0.5 to 2% alveolar concentration and propofol was given at 1.5-4 mg/kg/h during surgery. Both groups also received 8-10 μg/kg/hours fentanyl infusion. Following induction, the unconsciousness level was determined by the loc-View at the surgical anaesthetic level (40-60). During cardiopulmonary bypass, desflurane at minimum 0.2 to 2% alveolar concentration and propofol at 1 mg/kg/h were maintained. Troponin I, brain natriuretic peptide (BNP), creatine kinase (CK) and creatine kinase muscle and brain (CK-MB) samples were collected at preoperative period and postoperative 0, 6, 12, 18 and 24 hours. Hemodynamic data were recorded. Results: The levels of troponin I, CK, CK-MB, and BNP levels which were the markers of myocardial damage were higher in the propofol group, compared to the desflurane group. Conclusion: Our study showed that propofol and desflurane provided adequate level of anesthesia and hemodynamic stability during surgery in patients undergoing CABG surgery. We concluded that desflurane would be more useful for patients having a high risk of ischemia