Laparoskopik kolesistektomi cerrahisinde İzofloran ve Propofol'ün TNF-alfa, interlökin-1 beta ve interlökin-6 düzeylerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 49615
 - Danışmanlar: PROF.DR. GEYLAN IŞIK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Çalışmamızda izofluran ve propofol'ün immün sistem madiatörlerinden TNF-alfa, IL-1 beta ve IL-6 düzeylerine etkilerini araştırmayı planladık. Elektif laparoskopik kolesistektomi planlanan 20 erişkin hasta (ASA 1,11) çalışma kapsamına alındı. Tüm hastalara diazepam (10 mg) ve atropin sülfat (0.5 mg) ile premedikasyon uygulandı. Anestezi indüksiyonu propofol (2 mg7kg) fentanil (0.003 mg/kg) ile sağlandıktan sonra hastalar iki gruba ayrıldı. Kas gevşetici olarak her iki grupta da atrakuryum (0.5 mg/kg) uygulandı. Anestezi idamesi, I. grupta %66 N20 ve %34 02 karışımı içinde % 1-1.5 konsantrasyonda izofluran ile, II. grupta propofol infüzyonu 6-10 mg/kg/saat ve %66 N20 - %34 02 karışımı olacak şekilde uygulandı. Venöz kan örnekleri indüksiyondan önce (kontrol grubu), postoperatif 1. saat ve postoperatif 48. saatte alındı. Immünoradiometrik yöntemle serum TNF-alfa, IL-1 beta ve IL-6 düzeyleri ölçüldü. Serum TNF-alfa düzeylerinde izofluran ve propofol grubunda kontrol değerlerine göre anlamlı bir artış olmadığı saptandı (p>0.05). Serum IL-1 beta düzeyinde kontrol değerlerine göre izofluran uygulanan hastalarda anlamlı bir artış gözlendi (p < 0.05). Propofol uygulanan hastalarda da postoperatif dönemde kontrol değerlerine göre artış, belirlendi (p< 0.001). Ancak gruplar arasındaki fark anlamlı bulunmadı. Serum IL-6 düzeyinde izofluran grubunda kontrol değerlerine göre artış saptandı (p0.05). Sonuç olarak izofluran ve propofol'ün immün sistemi etkilediği ve sepsis riski yüksek olan hastalarda izofluran anestezisinin tercih edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we planned to see the effects of isoflurane and propofol on immun system mediators TNF-alfa, IL-1 beta and IL-6. 20 adult patients (ASA I, II) of elective laparoskopic cholecystectomy were choosen as the test population. All the patients were premedicated with diazepam (10 mg) and atropin sulphate (0.5 mg). After the induction of anesthesia with propofol (2 mg/kg) and fentanyl (0.003 mg/kg) the patients were divided into two groups. Atracurium (0.5 mg/kg) is applicated as neuromuscular blockade in both of the groups. In the first group the duration of the anaesthesia is provided with % 1-1.5 concentration of isoflurane in the mixture of 66% N20 - 34% 02, in the second group the duration of the anaesthesia is provided both with propofol infusion in a dosage of 6-10 mg/kg/h and 66% N02 - 34% 02 mixture. Venous blood samples were obtained before induction as control group, 1st hour postoperatively and 48th hour postoperatively. Blood serum levels of TNF-alfa, IL-1 beta, IL-6 were measured by immunoradiometric metod. In isoflurane and propofol groups, serum TNF-alfa levels remained unchanged in both preoperative (control) and postoperative samples (p>0.05). In isoflurane group serum IL-1 beta levels were statistically significantly high compared to control levels(p < 0.05). In propofol administrated group, serum IL-1 beta levels were statistically significantly high compared to control levels (p< 0.001). There were no significant difference in the IL-1 beta. levels of the groups (p>0.05). In isoflurane group, serum IL-6 levels were statistically significantly high compared to control evels (p < 0.05). In propofol administrated group serum IL-6 levels were statistically significantly high compared to control levels (p< 0.001). There were no significant change in the IL-6 levels of the groups (p>0.05). As a conclusion, both isoflurane and propofol effect the immune system and we recommend isoflurane anesthesia in the patients with high risk of sepsis. 36